Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Thumbs up Yeşil Çay Faydaları - Yeşil Çay'a Başlamak İçin 25 Neden


  Yeşil Çay (Green Tea Extract) Faydaları


  Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilen bir çaydır. Yeşil çay siyah çayla aynı bitkiden Camellia Sinensis'ten elde edilmesine rağmen; aralarındaki tek farklılık işleme tekniğinden kaynaklanır. Yeşil çayın yaprakları siyah çaya göre çok daha az işlem görür. Yeşil çay bitkisinin yaprakları taze ve yeşil rengini kaybetmez. Siyah çay bir oksidasyona maruz kalırken yeşil çay oksidasyona maruz kalmaz ve içerisindeki antioksidan maddelerin azalmasına karşı korunmuş olur (Referans15). Her iki çayda da kafein bulunur ancak yeşil çaydaki kafein oranı daha düşüktür. Siyah çayın da yeşil çayın da antioksidan özellikleri vardır ancak daha az işlem gördüğü için yeşil çaydaki antioksidan miktarı daha fazladır Eğer uzun yaşama konusunda bir yarışma olsaydı Japonlar dünya şampiyonu olurdu! Japonlar fazla sigara içtikleri halde diğer bütün uluslardan daha uzun ömre sahiptirler. Sırları nedir? Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya'daki bazı araştırmacılar cevabı yeşil çayda arıyorlar. Yeşil çayda bulunan bazı maddelerin kansere ve kalp hastalığına karşı mücadele etmeye yardımcı olabileceğini ileri süren etkileyici bazı çalışmalar yapıyorlar (Referans12). catechin) adlı potansiyel olarak yararlı maddelerin zengin bir kaynağıdır. Çay işlenirken değerli kateşinlerin bir kısmını oksidaReferans15). Yeşil çayın kimyasal bileşimi iklim mevsim tarımsal uygulamalar ve yaprağın yaşı (hasat edilen sürgünde yaprağın pozisyonu) ile ilgili olarak değişir.Yeşil çayın en önemli bileşenleri polifenoller özellikle EGCg dir.Yeşil çayın diğer bileşenleri kafein theanin (bir çeşit amino asit) vitaminlerorganik asitler polisakkaritler protein lignin florid minerallerdir. Son yıllarda modern kimyanın Epigallocatechin gallate - epigallokateşin gallat) en önemli antioksidanlardan biridir. Polifenoller içerisinde flavonoid ve kateşinlerin de bulunduğu geniş bir antioksidan grubudur. Yeşil çay demlenerek tüketildiği gibi artık şimdilerde ekstreleri tablet formunda da tüketilebilmektedir. Normalde 1 fincan yeşil çay yaklaşık olarak 40-80 mg kafein içerirken burada anlatılan ekstre (öz) tabletleri %1 kafein (4 mg) içermektedir. Ayrıca bu tabletler %50 oranında EGCg içermektedirler. Aynı EGCg miktarına ancak 3 fincan yeşil çay içerek ulaşılabilmektedir. Dolayısıyla Yeşil çay ekstre tabletleri kafeinden kaçınarak yeşil çayın faydalı etkilerinden yararlanmak isteyenlere ve yeşil çay içmekten hoşlanmayanlara özellikle önerilebilir.
  Faydaları ve Kullanım Alanları: ·
  Yeşil çay HDL (iyi kolesterol) seviyesini yükseltirken LDL (kötü kolesterol) seviyesini düşürerek kolesterol dengesinin kurulmasına yardımcı olabilir.


  (Referans1-4-5-14-25) · Yeşil çay bağırsaklardaki arzu edilen (faydalı) bakterilerin seviyesinin yükseltilmesine ve sindirim sistemine yardımcı olabilir. (Referans6) · Antioksidan ve yaşlanma etkilerini geciktirici (anti-aging) özelliğe sahiptir. (Referans1-8-15-18) · Sigara kullanımının toksik etkisini azaltıcı etkisi vardır. (Referans14-24) · Kanser riskini azaltabilir. (Referans1-2-3-14-22-24) · İçeriğindeki EGCg sayesinde kanser hücrelerinin gelişmesini önleyici etkiye sahiptir. (Referans22-23) · Yeşil çay tümörleri küçültebilir. (Referans1) · Ağız kokusunun önlenmesine yardımcı olabilir (Referans1) · Kan damarlarını güçlendirir (Referans1) · Kan şekerinin düşürülmesine yardım eder (Referans1-6-7-14-24) · Diş çürümelerinin önlenmesine yardımcıdır (Referans1-9-10-14-24) · Alzheimer ve Parkinson' a karşı önleyici etkisi vardır (Referans20) · Anti enflamatuar ve hücre yenileyici özelliği vardır. (Referans14-24) · Artero-skleroz (Damar sertliği) riskini azaltabilir. (Referans14-24) · Damar sertliğine karşı koruyucu ve kılcal damarları büzerek ödem oluşmasını önleyici etkisi vardır (Referans13) · Migreni hafifletici etkisi vardır. (Referans15) · Virüslere karşı vücut direncini arttırmaktadır. (Referans14-24) Kullanım Önerisi: Yeşil Çay-Green Tea Extract; 450 mg' lık standardize edilmiş(4 mg kafein 200 mg EGCg) kapsüller halinde sunulmuş olup Gıda takviyesi olarak; tercihen yemeklerle birlikte günde 1-2 defa 1 kapsül alınabilir. Önerilen dozlarda bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.


  Alıntıdır.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart
  Yeşil Çayı şimdi hemen içmeye başlamak için 25 neden

  Yeşil çay sağlığa olan müthiş yararları nedeniyle dünya çapında giderek çok popüler bir içecek durumuna gelmiştir.

  Yeşil çayın sağlığınıza sağlayabileceği faydalar son derece hayret vericidir.

  Ve eğer bugün 3-4 bardak yeşil çay içmiyorsanız sağlığınız için kesinlikle büyük bir lütuf yapmıyorsunuz demektir.1.

  Yeşil çay ve kanser:

  Yeşil çay kanser riskini azaltır. Yeşil çay C vitamininden 100 misli daha etkili ve E vitamininden 25 misli daha iyidir. Bu durum kansere bağlı olduğuna inanılan hücrelerin korunmasına yardım eder.

  2. Yeşil çay ve kalp hastalıkları:
  Yeşil çay kolesterol seviyesini düşürerek kalp hastalığına ve felce karşı koruyucu olur. Kalp krizinden sonra bile hücre ölümlerini önler ve kalp hücrelerinin geri kazanılmasını hızlandırır.

  3. Yeşil çay ve yaşlanmayı geciktirme:

  Yeşil çay serbest radikallere karşı savaşan Polyfenol adlı bir antioksdan içerir. Bunun anlamı yaşlanmaya karşı savaşmada ve uzun ömürlü olmayı desteklemede yardımcı olur.

  4. Yeşil çay ve kilo verme:
  Yeşil çay kilo vermenize yardımcı olur.
  Yeşil çay yağları yakar ve metabolizma hızına doğal olarak destek sağlar. Bir günde 70 kaloriye kadar yakar. Bunun anlamı 1 yılda 3-4 kg zayıflama demektir.

  5. Yeşil çay ve deriniz:
  Yeşil çaydaki antioksidan kırışma ve cilt yaşlanmasına neden olan serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı cildi korur. Yeşil çay ayrıca cilt kanserine karşı savaşa da yardımcı olur.

  6. Yeşil çay ve artrit (mafsal iltihaplanması):

  Yeşil çay romatoid artrit riskine karşı koruma ve azalma sağlar. Yeşil çay kıkırdak dokuyu tahrip eden enzimi bloke ederek bu dokuyu koruyarak sağlığınıza faydalı olur.

  7. Yeşil çay ve kemikler:
  Bu konudaki en önemli nokta yeşil çayda bulunan yüksek florid miktarıdır. Kemiklerinizi kuvvetli tutmaya yardımcı olur.

  Her gün yeşil çay içerseniz kemik yoğunluğunun korunmasına yardım eder.

  8. Yeşil çay ve kolesterol:
  Yeşil çay kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Ayrıca kötü kolesterol seviyesini düşürerek iyi kolesterol ile kötü kolesterol oranını da iyileştirir.

  9. Yeşil çay ve obezite (aşırı şişmanlık):
  Yeşil çay yağ hücrelerindeki glikozun hareketini durdurarak obeziteyi önler. Sağlıklı bir diyette iseniz düzenli spor yapın ve Yeşil çay için obez olma ihtimali kalmaz.

  10. Yeşilçay ve şeker hastalığı:
  Yeşil çay lipit ve glikoz metabolizmasını iyileştirir kan şekeri seviyesindeki hızlı artışları önler ve metabolizma hızını dengeler.

  11. Yeşil çay ve Alzheimer:

  Yeşil çay hafızanızın desteklenmesine yardımcı olur. Alzheimer için bir tedavi yöntemi olmamasına rağmen beyinde Alzheimere yol açan azaltılmış asetilkolin işleminin yavaşlamasına yardım eder.

  12. Yeşil çay ve Parkinson:
  Yeşil çaydaki antioksidan beyinde Parkinson hastalığına neden olan hücre hasarının önlenmesine yardım eder. Yeşil çay içen insanlar Parkinson'un gelişmesinden daha az etkilenir.

  13. Yeşil çay ve karaciğer:

  Yeşil çay karaciğer problemi olan insanlarda organ nakli başarısızlığının önlenmesine yardım eder. Araştırmalar yeşil çayın yağlı karaciğerdeki zararlı serbest radikalleri yok ettiğini göstermiştir.

  14. Yeşil çay ve yüksek kan basıncı:

  Yeşil çay yüksek kan basıncının önlenmesine yardım eder. Yeşil çayın içilmesi yüksek kan basıcına yol açan angiotensin enzimini kontrol altında tutarak ka n basıncının düşük tutulmasına yardımcı olur.

  15. Yeşil çay ve gıda zehirlenmesi:
  Yeşil çayda bulunan catechin (kateşin) gıda zehirlenmesine neden olan bakterileri öldürebilir ve bu bakterilerin ürettiği toksinleri yok eder.

  16. Yeşil çay ve kan şekeri:
  Kan şekeri yaşın ilerlemesi ile artmaya eğilimlidir ancak Yeşil çayda bulunan polyphenil ve polysakkaritler kan şekeri seviyesini düşürmeye yardım eder.

  17. Yeşil çay ve bağışıklık:
  Yeşil çayda bulunan polyphenol ve flavonoidler enfeksiyonlara karşı savaşıp sağlığınızı güçlendirerek bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur.

  18. Yeşil çay ve soğuk salgınlığı/grip:
  Yeşil çay soğuk almanızı ve grip olmanızı önler. Yeşil çaydaki C vitamini grip ve genel soğuk algınlığı tedavisine yardımcı olur.

  19. Yeşil çay ve astım:
  Yeşil çayda bulunan Theophylline (Merkezi sinir sistemi üzerinde uyarıcı etkisi bulunan doğal bir ksantin türevi) astımın şiddetini azaltır ve bronş kanallarını destekleyen kasları gevşetir .

  20. Yeşil çay ve kulak enfeksiyonu:
  Yeşil çay kulak enfeksiyonu problemin yardımcı olur. Kulağı doğal şekilde temizlemek için yeşil çaya bir pamuk stiği daldırın ve enfekte olmuş kulağı temizleyin.

  21. Yeşil çay ve Herpes hastalığı:
  Yeşil çay Herpes hastalığının lokal interferon tedavisinin etkinliğini arttırır. Önce Yeşil çay kompresi uygulanır ve sonra interferon tedavisinden önce cildin kurumasını sağlayın.

  22. Yeşil çay ve diş çürümesi:
  Yeşil çay diş hastalıklarına yol açan bakteri ve virüsleri yok eder. Ayrıca ağız kokusuna neden olan bakterilerin gelişmesini de yavaşlatır.

  23. Yeşil çay ve stres:
  Yeşil çayda bulunan bir amino asit olan L-theamine stresin ve endişenin/kaygının hafiflemesine yardımcı olur.

  24. Yeşil çay ve alerji:
  Yeşil çayda bulunan antioksidan bir madde olan EGCG (epigallocatechin gallate) alerjileri hafifletir. Eğer alerjiniz varsa gerçekten yeşil çay içmelisiniz.

  25.Yeşil çay ve HIV virüsü:
  Japonya'daki bilim adamları yeşil çayda bulunan EGCG maddesinin HIV virüsünün sağlıklı bağışıklık hücrelerine yapışmasını durdurabildiğini bulmuşlardır. Bunun anlamı yeşil çay HIV virüsünün yayılmasınıdurdurmabilmektedir


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Erkekler için sıkıntılı diyorlar?
  Sakin ol paşam burayı sana vermezlerZiyaretçilere, Gizli İçerik!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş