Sivrisineğin en çok olduğu saatler günbatımı ve şafaktır. Yaz mevisimiyle beraber korkulu rüya olan sivrisinek istilasına maruz kalmaya hazır değilseniz. Bu sivrisinek kovuculara bayılacaksınız! Eğer sivrisinekleri yaz boyu üzerinizde görmek istemiyorsanız bu önerileri kulak verin!..

Sivrisinek yemleri...

*Koyu renk elbiseler ve objeler

Sivrisinekler koyu renkleri ve yaprakları evleri olarak görür. Koyu renk objeler bulundurursanız sivri sinekler sizden uzakta koyu alanda birikecektir.

*Karbondioksit


Karbondioksit sivrisinekleri cezbeder. Yakınlarınızda bir yerde yanan bir mum bulundurmak iyi bir fikir

*Laktik Asit


Laktik Asitler sivrisinekleri size doğru çeker. Tüm bir yaz kaşırmak istemiyorsanız tuzlu gıdalardan potasyum oranı yüksek gıdalardan uzak durmanız gerekir.

* Çiçekler veya meyveli kokular

Meyveli parfümlerin yanısıra saç ürünleri kokulu güneş koruyucuları ya da ince çiçeksi kokulardan uzak durmanız gerek..

* Cilt sıcaklığı

Tüm sivrisineklerin sıcaklığa karşı duyarlılıkları vardır. Birçok sinek çok fazla sıcak olmasada sıcak tene yapışıp kalır. Cildinizi çok fazla sıcak bırakmamaya dikkat etmelisiniz.

* Nem

Sivrisinekler kimyasalları nedeniyle terli alanlara ilgi duyar. Vücudunuzda nem artarsa sinekler bunu farkedip size küçük bir saldırı hazırlayabilir. Terlemeye dikkat etmeniz sanırım tüm yaz boyunca sizi sivrisineklerden koruyacak altın kurallardan bir tanesi.

Doğal sivrisinek kovucuları...


Kendi sivrisinek yağınızı kendiniz yapın...

Doğal sivrisinek yağlarını küçük düşmanlarınıza püskürtmek onları sizden uzak tutacaktır. Fakat en az 2 satte bir püskürtmeyi unutmamalısınız. Birden fazla itici içeren bu ürünlerin yanında tek bir itici içeren ürünün daha etkili olduğunu söyleyip Sivrisinek kovucularını bir bir sıralıyorum.

* Citronella yağı

* Limon okaliptüs yağı

* Tarçın yağı

* Castor yağı

* Biberiye yağı

* Limonotu yağı

* Sedir yağı

* Nane yağı

* Clove yağı

* Sardunya yağı

* Bunların dışında etkili olan Lavanta Çam Fesleğen Kekik Yenibahar Soya Sarımsak Mine yağları