Balgam söktürücü ve dağıtıcı özellikleri ile bronşit gırtlak ve ağız boşluğu nezlesi bronşiyal astım ve hatta başlangıç dönemindeki akciğer tüberkülozunda büyük bir başarıyla kullanılabilir. Uzun süreli öksürüklerde ve ıztırap verici ses kısıklıklarında gün boyunca sık sık balla tatlandırılmış öksürükotu çayı içilebilir. Daha sonraları Mayıs'ta üstleri yeşil ve altları gümüş rengindeki keçeli yaprakları çıkmaya başladığında C vitamini içerdikleri için onlar çorbalarda maydanoz yerine ve ilkbahar salatalarında kullanılabilir.

Daha sonra yapraklar çiçeklerden daha çok etkili madde içermeye başladığında ayrıca da çiçek-yaprak harmanı yapmak için onlar toplanabilir. Öksürükotu çiçek veya yaprak buğusu krizli ve boğucu soluk alma zorlukları ile birlikte görülen kronik bronşitlerde gün boyunca pek çok kere solunabilir. Çok kısa sürede büyük rahatlama görülecektir. Ş sık sık bitkinin kaynama suyuyla hazırlanan ayak banyoları yapınız. Astım rahatsızlıklarında sürekli bronşitlerde ve sigara zararlarında ilkbaharda bitkinin taze sıkılmış özsuyundan bir tatlı kaşığı bir tas et suyuna veya sıcak süte karıştırılarak alındığında önemli yardımlar sağlar.

Kullanım Biçimleri:

Çay Hazırlamak: Dolu bir tatlı kaşığı ince kıyılmış çiçek (sonraları yaprak-çiçek karışımı) orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır 4-5 dakika demlendikten sonra süzülür. Yukarıda tarif edilen şekilde içilir.

Lapa kompresi: Taze yapraklar iyice kaynadıktan sonra merdane ile ezilir ve hasta bölgeye uygulanır. Sıcak kalması için kompresin üstü iyice örtülmelidir.

Buğu tedavisi :
Bir yemek kaşığı dolusu çiçek yaprak haşlanır ve buğusu bir örtünün altında solunur. Gün boyunca yinelenmelidir. Ayak banyoları: Ikı avuç dolusu bitki yaprağı yeteri kadar suda haşlanır ve demlenmesi için kısaca beklenir. Banyo süresi 20 dakikadır.

Taze bitki özsuyu: Yıkanmış taze yapraklar ince kıyılarak nemli durumdayken mikserde sıktırılır.

Öksürük Çayı: Eğer balgam söktürücü bir öksürük çayı hazırlamak istiyorsanız öksürükotu yapraklarını ve çiçeklerini sığırkuyruğu çiçekleri ve dar yapraklı sinirliot yaprakları ile ince kıyılmış olarak eşit oranda harmanlayınız. Bu karışımdan 1 tatlı kaşığı dolusu bitki orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır ve 4-5 dakika demlendikten sonra süzülür. Bu çaydan günde 3 bardak balla tatlandırılarak sıcak sıcak ve yudumlanarak içilir.