Öncelikle ebegümeci bitkisinin çay şeklinde kullanılması gerekmektedir. Yaygın ve doğru kullanımı kaynatılarak çay formuna sokulmasıdır.

Ebegümeci bitkisi ağırlıklı olarak mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Gastrit mesane iltihabı bunların en önde gelenleridir. Bunların yanında mide ve bağırsak ülseri rahatsızlarının tedavisinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Nefes darlığı ve akciğer rahatsızlıklarında ise ebegümeci bitkisinin çayı tüketilmeli bunun yanında gece yatmadan önce ebegümeci bitkisinin yaprakları hastanın bronşlarına konulmalı hastanın bu şekilde uyuması sağlanmalıdır.

Ebegümeci bitkisi en yaygın olarak çay şeklinde kaynatılarak içilse de bitki kompresi ve el – ayak banyoları şeklinde de kullanılabilmektedir.

Bitki kompresi ebegümeci kaynatıldıktan sonra ortaya çıkan fazlalıkların un ile ( arpa unu olursa çok iyi olur ) karıştırılarak lapa haline getirilip ayak ve ele uygulanması suretiyle olur. Çok sık kullanılan bir yöntemdir el ve ayak rahatsızlıklarına karşı geliştirilmiş en etkili alternatif tıp yöntemlerindendir.

HTML .fb_share_link { PADDING-BOTTOM: 0px; PADDING-LEFT: 20px; PADDING-RIGHT: 0px; BACKGROUND: url(Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]) no-repeat left top; HEIGHT: 16px; PADDING-TOP: 2px}