Hangi meyve hangi organa benziyor?
Yaz ve kış aylarında sofraları süsleyen meyve ve sebzelerin şekillerinin faydalı oldukları organlara benzediği bildirildi.

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Tayar yaptığı açıklamada doğadaki tüm meyve ve sebzelerin sağlık açısından çok önemli vitamin ve mineraller içerdiğini söyledi.

HANGİ MEYVENİN HANGİ ORGANA BENZİYORKivi. "Dilimlenmiş kivi göz bebeğine benzerlik gösterir. Kivi antioksidanlar (E ve C vitamini) ve carotenoidlerce (beta caroten lutein) zengindir. Lutein yaşlılığa bağlı ortaya çıkan görme bozukluklarının önlenmesinde önemli yer tutar.


Patlıcan avakado ve armutun ortadan ikiye kesildiğinde anne rahmine benzer şekil gösterdiği bu gıdaların dengeli tüketilmesi durumunda hormonal dengeyi sağlayacağı ve rahim kanserlinin önlenmesine yardımcı olacağını belirtiliyor.


Domates. Ortadan kesilmiş domates dört kompartımanlı görülür.


Kalp de kırmızı ve 4 bölümden oluşur. Domates kalp hastalıklarının önlenmesine yardımcı rol oynayan lycopene içerir.


Nar. Nar çekirdekleri kan hücrelerine benzerlik gösterir. Nar kalp sağlığı için önemli bir antioksidandır.Zararlı hücrelerin tutulmasına yardımcı olur.


Üzüm. Salkım halinde asılan üzüm de kalp şeklinde görülür. Her üzüm tanesi kalpte bulunan kan hücrelerini gösterir.


Üzüm kan yapıcı olarak bilinen bir gıdadır ve kalbe iyi gelir.


Ceviz. Ceviz şekil olarak beynin loblarına benzer bir özellik gösterir. Ceviz yüksek oranda omega-3 yağları ile birçok vitamin ve mineral içerir.


Bunlar beynin fonksiyonlarının yerine getirilmesinde yardımcı olurlar."Zeytin. Zeytin ve kadın yumurtalıklarının şekil olarak birbirine benzediği zeytinin yumurtalıkların sağlığı ve fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli rol oynadığı bildirildi.


Zeytin. Zeytin ve kadın yumurtalıklarının şekil olarak birbirine benzediği zeytinin yumurtalıkların sağlığı ve fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli rol oynadığı bildirildi.