ZeytinyağıZeytinyağının hikayesi çok eskilere dayanır. Antik çağlarda Akdeniz Havzası’nda nemlendirici olarak kullanıyormuş. Ancak o dönemde henüz cildi besleyen yağ asitlerini içerdiğini elbette bilmiyorlardı. Ayrıca birçok kozmetik ürününde kullanılan zeytinyağı güneş sonrası yanıkları iyileştirmek için birebir.

Avokado

Son yapılan araştırmalar avokado ekstresinin kesikleri daha hızlı iyileştirdiğini ve cilt kanserinin tedavisinde destek olabileceğini gösteriyor.

Jojoba200 yıl kadar önce Kaliforniya’da çölde keşfedilen bu çalıdan elde edilen balmumuna benzer olan yağ; günümüzde pek çok kozmetik ürününde kullanılıyor. Harika bir nemlendirici özelliğine sahip olan bu madde herkesin ilgi odağı haline geldi.

Üzüm çekirdeği
E vitamininden 20 kat C vitamininden 50 kat daha güçlü olan bitki; araştırmalara göre yara izlerini hafifletiyor. Ayrıca ciltteki kolajen ve elastini koruyarak cildin sıkılığını kaybetmesini önlüyor.

Meyan köküMeyan kökü ekstresi metabolizmaya etki ederek güneş lekelerinden korunmayı sağlıyor. Antioksidan yönünden zengin olan meyan kökü inflasmasyonu azaltıyor ve aknelerin iyileşmesini hızlandırıyor.

Yeşil çayTıpkı bir antioksidan kokteyli gibi.. Araştırmalar cilt kanserinden koruduğunu güneşin yaratığı tahribatı azalttığını ve lekeleri tedavi edebildiğini gösteriyor.

Krizantem
Cilt kızarıklığı ve inflasmasyona iyi geldiğini gösteriyor. Kızarık cildi sakinleştiren bitki aynı zamanda kızarmayı da önlüyor.

Argan yağıFas’ın sıvı altını olarak bilinen argan yağı; içerdiği E vitamini ferulik asit ve diğer güçlü antioksidanalrla kozmetikçilerin göz bebeği gibi.. Cilt kuruluğunu önleyen ve ince çizgileri dolduran argan yağı içeren kremlerin sebum üretimini %42 düşürdüğü gözlemlenmiş.


GülGüçlü bir antioksidan olan C vitamini yönünden zengin olan Gül; kırışıkları gidermek için ideal bir bitki. Ayrıca sakinleştirici özelliği var. Haricen sürülen gül yağı kan basıncını düşürerek kişinin sakinleşmesini sağlıyor.