Çeşitli hastalıkların tedavisinde bitkisel ürünlere olan talebin giderek attığını belirten uzmanlar bu durumu istismar eden kimilerinin sahte ürünler satarak halkın sağlığıyla oynadığını bildirdi.
''Bitkisel Sağlık Rehberi'' kitabının yazarı Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu AA muhabirine yaptığı açıklamada son yıllarda bitkisel ürünlere olan talebin attığını belirterek bir çok kişinin de şifalı bitkileri bilinçsizce satın aldığını söyledi.
Bu durumun kimileri tarafından istismar edildiği uyarısında bulunan Prof. Dr. Saraçoğlu son dönemde ''yaban mersi'' bitkisinin satışında insanların aldatıldığını belirterek şunları kaydetti:
''Yaban mersini diye insanlara başka bitki satıyorlar. Gerçek yaban mersininin buruk bir tadı vardır. Bugün insanlar şişkinlikten bahseder. Yaban mersininden bir avuç tüketildiğinde ne şişkinlik ne de gaz problemi kalır. Ama insanlara yaban mersini diye yabani ayı üzümünü tanıttılar. Birde bunu satarken şeker hastalarına iyi geliyor diye reklamını yapıyorlar. Yabani ayı üzümünün yaban mersiniyle uzaktan yakından alakası yok ve bol şekerli. Şeker hastalığına da kesinlikle iyi gelmez aksine şeker hastalarına zararlı.''
Saraçoğlu insanoğlunun artık doğayı ve doğal olanı aradığını belirterek ''Ama ne acıdır ki doğaya dönüş yapan insan 1960'lı yıllardaki o doğayı bulamıyor. Bugün tabiat insanoğluna karşı savaşan bir düşman haline geldi. Yani insan bunu kendi eliyle yaptı'' diye konuştu.