Birçok derde deva olduğu bilinen balın beyin kanaması geçiren hastaların tedavisinde iyileştirici etki yaptığı belirtildi.
Yapılan bir araştırmaya göre balın beyin kanamasında iyileştirici etkisi olduğu ortaya çıktı. Balın beyinde meydana gelebilecek hasarları ortadan kaldırdığını söyleyen uzmanlar “Hayvanlar üzerinde yapılan incelemede beyin kanaması olanlarda beyin damarlarında ciddi olarak kasılma ve dolayısı ile beyin hasarı görüldü.
Bal mumu ekstresi verilen grupta ise beyin damarı kasılmasının sağlıklı hayvanların seviyesine geldiğini tespit edildi. Bu da B1 B2 B3 B4 B5 B6 ve C vitaminlerini kalsiyum fosfor potasyum kükürt sodyum klorür ve magnezyum gibi minarellerin yanı sıra bakır iyot demir manganez ve çinkoyu barındıran balın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Yüzde 70’lik kısmı doğrudan kana karışan balda her türlü mikrobun üremesini engelleyen birçok madde bulunuyor.
Bal vücudun erken yıpranmasını engelleyen bir besindir. Bal sinir bozukluğu nedeniyle uyuyamayan insanların sinirleri teskin eder. Mide ülserine de balın faydası vardır. Bal damarları genişletip yüksek tansiyonu düşürür. Kalbi kuvvetlendirir ve çarpıntıları giderir. Kalbin her tarafının bol kanla beslenmesini sağlayan bal karaciğerin en iyi dostlarından birisidir” diye konuştu.