PROF. Dr. İsmail Özkanlı Batı ve Doğu kültürlerinin en eski zamanlardan beri şifa kaynağı olan nane yağının modern dünyada ve tıpta yeni yeni keşfedilmeye başlandığını söyledi.
Özkanlı nane yağının başta migren olmak üzere diğer baş ağrısı türlerinde boyun ense ve kas ağrılarında ağnyı doğal yoldan kesme özelliği olduğunu ifade etti.

Yaptığı yazılı açıklamada insanların ağrı kesici haplar ile iç organlarına tedavisi mümkün olmayan zararlar verebileceğini kaydeden İsmail Özkanlı "Nane yağı Batı ve Doğu kültürlerinde hazımsızlık mide bulantısı ishal nezle soğuk algınlığında ve baş ağnsında yardım amacı ile kullanılıyor.
Nane ve onun aktif maddesi mentol etkili nefes almayı kolaylaştırır. Mentol sümüğü incelttiği için aynı zamanda iyi bir balgam söktürücüdür. Yani balgamlı öksürüğü bitirmeye yardım eder. Aynı zamanda iltihaplı boğaz (gırtlak iltihabı ve kuru öksürük için de teskin edici ve yatıştırıcıdır." dedi.
Nane yağının Batı dünyasında ağrı kesici özelliğinden çok fazla faydalanıldığını söyleyen Özkanlı Türkiye'de roll on tüpler halinde yeni piyasaya çıkan Migrenson adlı nane yağının içindeki etken madde oranı bakımından Avrupa'dakilerden daha etkili ve kaliteli olduğunu söyledi.

Migren ve baş ağrısı vakalarında alın ense şakaklar ve kulak arkalarına sürüldüğü takdirde bu nane yağının ağrı üzerinde ferahlatıcı etkisinin saniyeler içinde gözlemlendiğini belirten zkanlı "Sadece ağrı olan durumlarda değil bulunduğumuz kış aylannda özellikle burun tıkanıkları ve soğuk algınlıkları için de koklama suretiyle solunum kanallarını ferahlatan ve açan bu nane yağını herkese tavsiye edebilirsiniz.