Balın kalitesi arının uğradığı bitkilere göre değişir. Dağlardan ve ağaçlardan alınan balın boş alanlarda alınan bala göre üstünlüğü vardır.
Balda B1 B2 B3 B4 B5 B6 ve C vitaminleri vardır. Kalsiyum fosfor potasyum kükürt sodyum klorür ve magnezyum gibi minareller içerir. Ayrıca bakır iyot demir manganez ve çinko bol miktarda balda bulunur.
Balın yüzde 70 lik kısmı doğrudan kana karışmaktadır. Bunun yanında balın içinde her türlü mikrobun üremesini engelleyen birçok madde vardır. Bunun sayesinde bal uzun yıllar boyunca bozulmadan kalır.
Bal vücudun erken yıpranmasını engelleyen bir besindir. Bal sinir bozukluğu nedeniyle uyuyamayan insanların sinirleri teskin eder. Mide ülserine de balın faydası vardır. Bal damarları genişletip yüksek tansiyonu düşürür. Kalbi kuvvetlendirir ve çarpıntıları giderir.
Bal kalbin her tarafının bol kanla beslenmesini sağlar Bal karaciğerin en iyi dostlarından birisidir. Bal karaciğerin kendi kendini tamir etmesine imkân tanır.

Bronşit gastrit romatizma mide ve on iki parmak bağırsağı ülseri kansızlık gibi birçok hastalıklara şifadır. Balın içerisinde hangi çiçeğin poleni ve miktarı fazla ise bal o bitkinin karakterize özelliklerini gösterir. (Deli bal diye anılan bal ise tansiyonu düşürür 1 şeker kaşığından fazlasını yemek sakıncalıdır.) Bal çok enerjili olmakla beraber zehirli değildir.