Eğer güzel bir cildin sırrı bir şişede değilse sonsuz güzelliğin sırrı nerede yatıyor? Öncelikle cildinizin güzel olması sağlıklı olmasına bağlı
Klasik üzüm kürünü hepimiz biliyoruz: Gün içinde tüketilen 500 gr. üzüm hem sağlıklı oluşu hem de fazla kalori içermeme-siyle özellikle diyetlerde en sık önerilen meyveler arasındadır. Ayrıca üzüm barsakları temizleyici özeliğinin yanı sıra zayıflaatıyor ve vücuda boşaltım kolaylığı sağlıyor.
Üzüm salkımındaki her bir üzümün gerçek birer enerji deaposu olduğunu biliyor muydunuz? Bu tatlı meyve taneleri ABE ve C vitaminlerinin dışında fosfor kalsiyum demir ve magnezayum gibi değerli maddeler içeriyor. Buna karşın bileşimindeki sınırlı yağ oranı sağlık ve güzellik için mükemmel bir kombianasyon oluşturuyor. Bolca üzüm tüketmenin vücudun kendi bağışıklık ve sinir sisteminin düzene girmesine yardım ederken duyu organlarının da fonksiyonlarını düzenleyecek kadar geniş bir etkisi bulunuyor.

Üzümün faydalarından sadece yiyerek değil içerek de aynı oranda yararlanabilirsiniz. Tatlı üzüm suyu yorgunluk ve konasantrasyon zayıflıklarında vücuda ihtiyacı olan enerjiyi sağlıyor. Düzenli ancak ölçülü alımında ise böbrek taşı oluşumunu önemli ölçüde azaltırken kalp krizi riskini de düşürüyor. Kanın damarlarda daha hızlı akmasını sağlayarak sinir sistemini aktive etmesi ve elde edilen antioksidanların da erken yaşlanmayı geaciktirdiğini de eklemek gerekiyor. Ama dikkat! Günde 1-2 baradaktan fazla şarap tüketmemekte fayda var.
Üzümün çekirdeğinden elde edilen yağ güzel tadıyla özelalikle gurmelerin de gözdeleri arasında. Mükemmel bir lezzeti var ayrıca içeğindeki değerli maddeleri kaybetmeden 190 dereaceye kadar ısıtılabiliyor. Üzümün bileşimindeki maddelere hücreleri serbest radikallerden koruyan E vitaminini eklerken kalp ve kan dolaşımı üzerinde etkili olan doymamış yağ oranı bakımından da zengin olduğunu hatırlatmak lazım. Üzüm çeakirdeği yağı kozmetik alanında da kozmetik ürünlerinin en önemli maddelerinden biri olarak sıkça kullanılan bir madde. Üzüm çekirdeğindeki polifenol antioksiden özelliğiyle insan organizmasında özellikle de ciltte serbest radikallerin verdiği zararları nötralize ediyor. Dış etkenlere karşı oluşturdukları setale aynı zamanda erken yaşlılık belirtilerine de savaş açıyor.
Üzümdeki polifenoller bazı nemlendirici kremlerin bileşiminade kokteyl olarakda yer alıyor. Üzüm çekirdeği yağı da nem deaposu özelliğiyle birçok temizleme ürünü ve kremlerde cilde püarüzsüzlüğünü kazandırıyor. Üzüm çekirdeklerinden elde edialen doymamış yağ asitleri ise olgun ciltlerin en önemli yapıtaşalarıdır.