Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Bolu'daki termal sular her derde deva

  Yapılan mikrobiyolojik ve kimyasal tetkikler sonucunda Bolu'daki termal suların insan sağlığına önemli faydalar sağladığı tespit edildi.
  Bolu Sağlık Müdürlüğü ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansının (MARKA) desteklediği ''Bolu İli Termal Sularının Sağlık Turizmine Kazandırılması Projesi'' kapsamında Karacasu Kaplıcası Mudurnu ilçesindeki Babas Kaplıcası Seben ilçesindeki Pavlu Kaplıcası ve Göynük ilçesindeki Çatak Kaplıcası'ndaki termal suların fiziksel kimyasal ve mikrobiyolojik analizleri yapıldı. Tıbbi değerlendirme ve dermatolojik araştırmalar sonucunda termal suların kozmetikte kullanılması amacıyla demo ürün hazırlandı.
  İl Sağlık Müdürü Dursun Koç İÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı laboratuvarında yapılan mikrobiyolojik ve kimyasal tetkikler sonucunda Bolu'daki termal suların insan sağlığına ciddi anlamda faydaları bulunduğunu belirlediklerini söyledi.
  Termal suların Türkiye'nin bir zenginliği olduğunu ifade eden Koç ''Bolu'daki termal suların çocuklarda diş gelişimine raşitizme yaşlılığa bağlı cilt problemlerine ve diş çürüğüne sebep olan hastalıklara iyi geldiği tespit edildi. Bu sular insan sağlığına kazandırılması gereken unsurlardır. Sağlık alanında sorunlarımızı düşünürsek koruyucu sağlık hizmetlerini de yerine getiren ve bu konuda oldukça faydası olan sular ülkemizin zenginliğidir. Termal sulardan ileride yatırımcılar sayesinde daha fazla faydalanılabilecek'' dedi.
  Araştırmalar sonucunda ''Therma-Care'' adında demo ürün geliştirdiklerine dikkati çeken Koç ''Çalışmaların amacı termal suların soğuk ve sıcak olarak kullanıldığında faydalı olabileceğini ve içme suyu olarak da kullanılabildiğini göstermek. Bu anlamda sprey ürün geliştirildi. Sular sıcak kullanıldığı gibi soğuk içme ve cilt bakımı olarak sprey şeklinde de kullanılabilir. Bu kaynaklardan daha fazla yararlanılması gerektiğine inanıyorum'' diye konuştu.
  -Termal sular girişimcilerin ilgisini bekliyor-
  Bolu'nun Mudurnu ilçesindeki Babas Kaplıcası'ndan Bizans ve Selçuklu döneminde yaşayanların da yararlandığını belirten Koç şunları kaydetti:
  ''Vurgulamak istediğimiz Mudurnu'daki Babas Kaplıcaları'ndaki termal suların insan sağlığı adına ciddi anlamda değer taşıdığıdır. Bu yerin de tarihi olarak baktığımız zaman ne kadar değerli olduğu görülüyor. Burada binlerce yıl insan sağlığına hizmet verilmiş. Dileriz ileride tadilat yapılmak suretiyle Mudurnu'ya tarihi bir eser kazandırılır. İşletmecilerin burayı tarihi mekan olarak sahipleneceklerini ümit ediyorum. Tarihiyle doğasıyla güzelliğiyle temiz havasıyla oksijeniyle doğal bir ortamda insanların dinlendiği termal su ile buluştuğu bir ortam. İnsanlara zihinsel ve psikolojik anlamda zindelik veren güzel bir ortam.''
  Proje koordinatörü ve İl Sağlık Müdür Yardımcısı Mehmet Şentürk ise Babas Pavlu Karacasu ve Çatak'taki termal suların çeşitli debilerde doğaya bırakıldığını laboratuvar incelemelerinin ardından hazırlanan raporlar sonucunda termal suların banyo olarak kullanılabildiği gibi kozmetik amaçlı ve içme suyu olarak da kullanılabileceğini söyledi.
  Mehmet Şentürk ''İÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimataloji Ana Bilim Dalı laboratuvarıyla çalıştık. Sonuçlara göre termal sular geleneksel anlamda banyo olarak kullanılabileceği gibi şişelenerek kozmetik amaçlı ve içme suyu olarak da kullanılabilir. Bu çalışmanın yeni bir marka ve ürün için önem taşıdığını düşünüyoruz'' dedi.
  Boşa akıp giden termal suların değerlendirilmesi gerektiğini belirten Şentürk bu konuda girişimcilere büyük görevler düştüğünü söyledi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Gitmek lazım.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş