Çay ve kahve Alzheimer riskini azaltıyor

Günde 3 ile 5 fincan kahve ve çay içen insanların Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin içmeyenlere göre yarıya düşebildiği belirtildi.Dünyada yaklaşık 20 milyon Türkiye'de ise yaklaşık 300 bin Alzheimer hastası bulunduğunu bildiren Reem Nöroloji Merkezi kurucu doktoru nöroloji uzmanı Mehmet Yavuz hastalığın tıp dünyasının en çok bütçe ayırdığı hastalıkların başında geldiğini kaydetti.

Yavuz günlük yaşamın telaşı internet az kitap okumak teknolojinin gelişimi ile elektromanyetik kirlilik gibi nedenlerin insanlarda unutkanlığa yol açtığını ve Alzheimer hastalığını tetiklediğini vurguladı.

Alzheimer'ın ilk aşamasında önce hafıza ve bellek fonksiyonlarında dejenerasyon oluştuğunu hastalığın daha sonra beyin fonksiyonlarına da sıçrayarak kişinin tüm kişisel ve sosyal faaliyetleri bozduğunu anlatan Yavuz İsveçli ve Finli nörologların yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

Yavuz bu çalışmalar sonucu kahvenin içerdiği kafein maddesinin Alzheimer oluşumunda rol oynayan ''beta amiloid'' birikimini önemli ölçüde azalttığının ayrıca yeşil çayın da Alzheimer'ı önleyici etkisinin bulunduğunun ortaya çıktığını ifade etti.