(IIIicium verum)

Manolyagiller familyasındandır.Diğer adları badiyaneçin anasonu.

3-8 metre boylarında beyaz kabukluhepyeşil bir ağaçcıktır.Yaprakların koltuğundan tek tek çıkan nergisi andıran hoş kokulu güzel görünüşlü sarımsı beyaz iri çiçekleri vardır.Ne de olsa manolyanın yakın akrabasıdır!

Odunsu meyveleri 8 parçadan oluşma bir yıldız biçimindedir.Anason çağrışımlı hoş bir koku yayan kayık biçimli bu parçalar 12-17 mm uzunluğundadır ve her biri içlerinde esmerparlak kırılabilir birer tohum taşır.Bu yıldızsı meyveler tam olgunlaşmadan henüz yeşilken toplanırgüneşte kurutulmaya bırakılırsertleşir ve esmer kırmızı bir hal alır.

Ağaçcık meyve vermeye altıncı yaşında başlarama ürün verme yüzyıl boyunca sürer.

Üretimi tohumla yada kalemle yapılır.

Anayurdu Güney Çin’dir.Burada ve Vietnam’da yetişir.

Tarihin çok eski çağlarından bu yana Çinliler sindirim kolaylaştırıcı olarak bitkinin yapraklarını ağızlarında çiğner çaylarını bir çok zehrin panzehiri saydıkları yıldız anasonuyla tatlandırırlar.Ve onu tütsü yayması için yakarlar.

Avrupa’ya 17.yy’da Rusya aracılığıyla girdibu yüzden adı çoğu yerde sibirya anasonu olarak geçer.Rusya’da bu bitkinin büyülü güçlerinin olduğuna inanılırdı.Tohumlarının yakılmasından ortaya çıkan kokulu dumanın birtakım fizik güçleri arttırdığı düşünülürdü.Ağacın baharat olarak kullanılan kısmı yıldızsı meyveleridir.Bunlar ışık görmeyen kapalı bir kavanozda uzun süre bütün olarak kalabilir.Öğütüldükten sonra kokusunu çabuk yitirirler.Bu sebeple yıldız anasonu bütün meyve olarak almakta yarar vardır.Toz alınacaksa kokusu kontrol edilmelidir.

Bu koku bildik anasonunkine benzer ama ondan daha yoğun keskin ve aynı zamanda şekerlidir.Bu şekerlilik baharatlar arasında meyan kökünü akla getirir.

İçerdiği anetholden dolayı bildik anason gibi kullanılabilir.Sindirimi kolaylaştırıriştahı açargaz oluşumunu önleryatıştırıcıhafif uyku vericispazm engelleyicigöğsü yumuşatıcıgüçlendiriciemzikli hanımlarda süt arttırıcıidrar ve balgam söktürücühafif müshil etkileri vardır.

Bunun için 50 gram kurutulmuş meyve 1 litre suda kaynatılır ve günde 3-4 kez birer bardak içilir.

Eczacılıkta da anetholöksürük şurubu yapımında kullanılır.

Ancak yıldız anasonu günümüzde bağımsız satılmaktan çok uçucu yağ yapımında kullanılır