Toplama/kurutma: Bataklık ve karasuluk bölgelerde yetişen kalın saplı(başparmak kalınlığında) uzun boylu(1-2 metre) bitkiler kullanılmaz. Toplanacak bitkiler 25-60cm yükseklikte ve sapı 3-6mm civarında olan türlerdir. Nemli topraklarda tarla aralarında hendek kıyılarında yetişir.

Mayıs-Haziran döneminde henüz canlı yeşil rengini korurken sapın toprağa yakın bölümünden kesilir ve demetler halinde gölge ve havadar bir yere asılarak kurumaya bırakılır. İğne yapraklar gövdeden kolayca ayrıldığında kuruma tamamlanmış olur. Yapraklar ovuşturularak saptan ayrılır ve bir örtüye serilerek 1-2 gün boyunca tam olarak kurumaya bırakılır. Sonra ince kıyılır ve hava almayan kaplarda saklanır.

Bileşim: %60-70 dolaylarında silisik asit potasyum tuzları flavon glikozitleri saponin alkaloitler acı maddeler ve tanen.
Drog adı: Equiseti herba / tüm bitki(kök hariç)
Tentür: Equisetum hiemale D1

Etki ve Kullanım:
Etkileri: Sıkıştırıcı/sağlamlaştırıcı idrar söktürücü öncelikle bacak ödemlerini çözücü yara iyileştirici kronik öksürükleri yatıştırıcı akciğeri güçlendirici kan temizleyici.Kullanım alanları: Romatizma gut kronik öksürük akciğer hastalıkları ve bacak ödemleri. Önemli özelliği bedende biriken sıvıları(ödemleri) organizmanın mineral dengesini bozmadan dışkılayabilmesidir. Böbrek idrar yolları ve mesane iltihabında başarıyla kullanılabilir. Yüksek oranda içerdiği silisik asit sayesinde akciğer hastalıklarında katılgandoku deri saç ve tırnaklarla ilgili rahatsızlıklarda kullanılmalıdır. Tüm deri hastalıklarında ve geç iyileşen yaralarda kompres yıkama veya banyo katkısı olarak kullanılabilir. Ayrıca banyo katkısı olarak kan dolaşımı bozukluklarında kırıklar nedeniyle oluşan şişliklerde bacak yaralarında ve deri rahatsızlıklarında da kullanılabilir. Romatizma ve gut hastalıkları da metabolizma bozukluğundan kaynaklanan hastalıklar olduğu için silisik asit içerikli banyolarla çok olumlu etkilenebilirler. Ayrıca bel ağrılarında alınan tam banyolar çok rahatlatıcı olabilir. Bademcik dişeti ve ağız boşluğu iltihabında gargara ve çalkalama biçiminde kullanılır. İstem dışı idrar kaçırmaya ve çocukların uykuda idrar kaçırmalarına karşı çay kürleri uygulanmalıdır. Prostat büyümesi ve prostat iltihabına karşı kullanılabilecek bitkilerin başlıcalarındandır.

Karışım: Prostat rahatsızlıklarında yakıotu ile eşit oranda karıştırılır.
Kullanım biçimleri: Bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış atkuyruğu orta boy bir su bardağı dolusu kaynama derecesindeki sıcak suyla haşlanır üstü kapalı olarak 15-20 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3-4 bardak taze demlenmiş çay aç karnına veya öğün aralarında soğutulmadan içilir.

Tentür: Equisetum hiemale D1 veya D2 yukarıda anılan tüm hastalıklara karşı günde pek çok kere 10-15 damla biraz suyla inceltilerek doğrudan dil üstüne alınır.

Banyo katkısı: 100g kuru bitki veya 200g taze bitki sıcak suyla haşlanır ve 1 saat demlendikten sonra süzülerek sıcak banyo suyuna eklenir. Banyo süresi 15-20 dakikadır ve sonrasında yatakta bir süre dinlenilir.
Uyarı: Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Ağır kalp veya böbrek hastalıklarından kaynaklanan ödemlere karşı kullanılmadan önce doktor onayı alınmalıdır.