Latince Adı: Rubus idaeus
Familya:
Diğer İsimleri: Ağaççileği Dağçileği
Genel özellikleri:

Gülgiller familyasındandır. Anayurdu bilinmemektedir. Ancak bilimsel adındaki idaeus sözcüğü Edremitteki Kaz Dağının antik adından gelmekte ve bitki birçok Batı dilinde Kaz Dağının böğürtleni adıyla anılmaktadır. Böylece ahududunun böğürtlenle yakın akraba ve ülkemizde orman koruluk ve fundalıklarda sıkça yetişen bir bitki olduğunu anlıyoruz. Ahududu 150 cme kadar boylanabilen çok yıllık ve çalı görünüşlü bir bitkidir. Dikenlerle kaplı gövdesi ve dalları 3 yaprakçıktan oluşan kenarları dişli yeşil yaprakları haziran-temmuz aylarında açan beyazımsı çiçekleri vardır. Bu çiçekler olgunlaşınca kırmızı ya da beyaz renkli çiçek sapçığına yapışık 30-80 minik meyvecikten oluşan hafif tüylü ve hoş kokulu duta benzeyen ama daha iri meyvelere dönüşür. Ahududu bu meyvelerden döktüğü tohumlarla çoğalır. Ama ahududu toprak yapısı ve yer olarak fazla seçici bir bitkidir.

Ahududunun meyvelerinde uçucu ve sabit yağ pektin meyve şekeri malik ve sitrik asitler (dolayısıyla C vitamini): yapraklarında ise tanen bulunur. Meyveleriyle şurup şekerleme reçel dondurma pasta likör ve meyve suyu yapılır. Taze meyvesi kısa zamanda bozulduğundan dondurularak saklanır.

Etki ve Kullanım:

� Doku ve damar büzücü etkisi vardır. Diyareyi ve kadınlarda beyaz akıntıyı kesmekte yararlı olur. Peklik vericidir.

� Bedene dinçlik veren güçlendirici bir toniktir.

� Kadınlarda aybaşı döneminde aşırı kanamayı azaltır. Aybaşı kanamasmı düzene sokar.

� Uzun yıllardan beri doğum yapacak kadınların rahim dokusunu güçlendirmek doğum sırasında kasılmaları düzenlemek doğum sancısını azaltmak ve doğumu kolaylaştırmak amacıyla kullanılmaktadır. Ancak bu etkileri sağlaması için gebelikte ve doğuma yaklaşılan dönemde düzenli olarak ahududu alınmalıdır.

� Terletici ateş düşürücü ve serinletici etkileri vardır.

Bu etkileri sağlamak üzere ahududunun yaprakları körpe olarak toplanır ve niteliğini koruması için iyi havalandırılmış gölge bir yerde ağır ağır kurutulur. Meyveleri ise olgunlaştıkça koparılır. Kurumuş yaprak ve olgun meyve karışımından 2 tatlı kaşığı alınıp üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 10-15 dakika süreyle demlendirilir ve bir infüzyon elde edilir. Bu infüzyon istenildiği kadar içilebilir.

� Ayrıca ahududu boğaz ve bademcik enfeksiyonlarında iyileştiricidir.

� Ağız ülserleri ve kanayan dişetlerini de iyileştirir.

Bu etkileri sağlamak için yukarıda tarifi verilen infüzyonla sık sık derin gargara yapılır.