Çuha Çiçeği Yağı Nedir?
Bu özet çuha çiçeği yağı hakkında yaygın isimleri yararları ve potansiyel yan etkileri gibi basit bilgiler sunar. Çuha çiçeği Kuzey Amerika’ya özgü bir bitkidir fakat Avrupa ve Güney Yarımküre’nin bazı yerlerinde yetişir. Akşamları açan sarı çiçekleri vardır. Çuha çiçeği yağı zaruri bir yağ olan gamma-linolenik asit (GLA) içerir. Zaruri yağ asitleri vücudun büyümesi ve gelişmesi için gereklidir ve gıdalarda bulunmalıdır.Yaygın İsmi — çuha çiçeği yağı
Latin İsmi — Oenothera biennis

Çuha Çiçeği Yağı Ne İçin Kullanılır?
* Çuha çiçeği yağı 1930’lardan beri egzema (alerji ve tahriş yüzünden cildin iltihaplı kaşıntılı ve pul pul olması durumu) için kullanılmaktadır.
* Çuha çiçeği yağı son zamanlarda daha çok eklem iltihabı gibi iltihapları içeren diğer sorunlar için kullanılmaktadır.
* Çuha çiçeği yağı adet döngüsüyle alakalı göğüs ağrısı menopozal belirtiler ve adet öncesi sendrom gibi kadın sağlığını etkileyen sorunlar için kullanılır.
* Çuha çiçeği yağının kullanıldığı diğer sorunlar kanseri ve şeker hastalığını içerir.

Çuha Çiçeği Yağı Nasıl Kullanılır?
Çuha çiçeği yağı çuha çiçeği tohumlarından elde edilir. Yağ kullanım için genelde kapsüllere koyulur.

Bilim Adamları Ne Söylüyor?
* Çuha çiçeği yağının egzema için az bir miktar yararı olabilir ayrıca eklem iltihabı ve göğüs ağrısı için yararlı olabilir. Ancak araştırma sonuçları kesin değildir ve çoğu araştırmalar küçük çaplı iyi düzenlenmemiştir.
* Çuha çiçeği yağı menopozal belirtileri etkiliyor görünmez.
* Bazı klinik deneyler çuha çiçeği yağının adet öncesi sendrom için yararlı olduğunu göstermesine rağmen iyi düzenlenmiş deneyler hiçbir yararını bulamamıştır.
* Çuha çiçeği yağının diğer kullanımlarını desteklemek için yeterli bilimsel kanıt yoktur.

Çuha Çiçeğinin Yan Etkileri ve Alınacak Önlemler

* Çuha çiçeği yağı çoğu insan tarafından hoş görülür. Hafif yan etkileri sindirim sistemi bozukluğu ve baş ağrısı içerir.
* Sağlık uzmanlarınıza kullandığınız herhangi tamamlayıcı ve alternatif uygulamaları söyleyiniz. Onlara sağlığınızı korumak için ne yaptığınızın tam listesini veriniz. Bunlar düzenli ve güvenli sağlık bakımını garantilemede yardımcı olacaktır.