Sağlığa önemli katkısı olan kaplıcalar son yıllarda yaşanan küresel ısınmanın neden olduğu kuraklıktan etkilenmedi.

Kangal Balıklı Kaplıcası'nın yanı sıra Ortaköy Alaman Akçaağıl Sıcak ve Soğuk Çermik kaplıcalarının bulunduğu Sivas "Kaplıcalar Diyarı" olarak adlandırılıyor.

Sivas'a 98 Kangal ilçe merkezine 13 kilometre uzaklıktaki Kangal Balıklı Kaplıcaları özellikle sedef hastalığına ve diğer cilt hastalıklarına iyi geldiğine inanılan ve "doktor balıklar" olarak adlandırılan balıklarıyla tedavi arayan yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri oluyor.

"Doktor balıklar"
Suyunun sıcaklığı 36-37 derece olan kaplıcada binlerce küçük balık havuza girenlerin sivilce ve yara kabuklarını yiyerek deriyle kaplıca suyunun temasını artırıyor.

Romatizmal hastalıklara sinir hastalıklarına kırık çıkık ezik gibi durumlara deri ve böbrek hastalıklarına da olumlu etkide bulunduğu düşünülen kaplıca sedefli hastaların ümit kaynağı olma özelliğini taşıyor.

Birçok hastalığa iyi geliyor
Sivas-Ankara kara yolunda il merkezine 31 kilometre uzaklıkta bulunan ve işletmesi Sivas Belediyesine ait olan Sıcak Çermik Kaplıcası'nın suyunun 50 santigrat derecenin üzerinde sıcaklığa sahip olduğu belirtiliyor.

Suyunun kimyasal özelliği nedeniyle kaplıcanın romatizma sinir sistemi solunum yolu sindirim sistemi metabolizma bozuklukları böbrek ve idrar yolları kan dolaşımı adale ağrıları kadın hastalıkları gibi rahatsızlıklara iyi geldiği düşünülüyor.

Soğuk çermik ve ortaköy çermiği
İl merkezine 20 kilometre uzaklıktaki Soğuk Çermik Kaplıcası'nın suyunun içildiğinde mide bağırsak ve safra kesesi hastalıklarına iyi geldiği belirtiliyor. Kaplıcanın suyunun romatizma ve sinir hastalıkları tedavisinde de yararlı olduğu belirtiliyor.

Şarkışla ilçesine bağlı ilçeye 30 kilometre uzaklıktaki Ortabuçak köyü sınırları içerisinde bulunan Ortaköy Çermiği'nde ise büyük bir havuzun yanı sıra 14 odalı bir motel ve gazino bulunuyor.

Akçaağıl çermiği ve alaman çermiği
Suşehri ilçesinin Akçaağıl köyü yakınlarında Erzincan-Tokat yolunda Kelkit Çayı'nın güney yakasında yer alan Akçaağıl Çermiği'nin ise 40 derece sıcaklığa ulaşan suyunun birçok hastalığa iyi geldiği düşünülüyor.

Şarkışla ilçesine bağlı Alaman köyü sınırlarında yer alan Alaman Çermiği'nin ise kükürtlü suyuyla çeşitli hastalıklara iyi geldiği söyleniyor.

Konya Aksaray
Çok sayıda tarihi hamamın bulunduğu Konya'da sağlık turizmi açısından Ilgın ve İsmil kaplıcaları tanınıyor.

Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat tarafından "İlk Türk Hamamı" olarak yaptırılan Ilgın Kaplıcaları romatizma ve siyatikten şikayet edenlerin tercihi.

Geleceğin termal merkezi
İsmil Kaplıca ve Termal Tatil Köyü de Konya'ya 50 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Termal basınçlı duşlar halka açık bölümler çamur terapi masajı jimnastik salonları su oyunlarının oynanabileceği termal havuzlar yürüyüş parkurları güneşlenme eğlence mekanları botanik bahçesi tenis ve golf sahaları seracılık ve tıbbi bitki üretim merkezleri şeklinde tasarlanan İsmil Kaplıcaları geleceğin termal merkezi olmaya aday gösteriliyor.

Bu arada yer altı su kuyularının seviyesinin küresel ısınmaya bağlı olarak her geçen gün düştüğü Konya'da Ilgın ve İsmil kaplıcalarında su seviyesinde azalma olmadığı bildirildi.

Su veriminde düşüş yok
Yetkililer yer altı ve yer üstü su kaynaklarıyla dünyada önemli konumda bulunan Konya Kapalı Havzası'nda su seviyesi son 20 yılda 22-40 metre düşmesine karşın kaplıcalardaki jeotermal su veriminde düşüş görülmediğini belirttiler.

Aksaray'ın Güzelyurt ilçesine bağlı Yaprakhisar köyünde bulunan ve Bakanlar Kurulu kararıyla "özel çevre koruma bölgesi" ilan edilen Ziga Kaplıcaları da sağlık turizminde önemli yer tutuyor.

Ziga Kaplıcaları 47 derece sıcaklığındaki mineral bakımından oldukça zengin suyuyla başta romatizmal hastalıklar olmak üzere metabolizma bozuklukları göz rahatsızlıkları ve kadın hastalıklarına iyi geliyor.

Ziga Kaplıcaları'nda kuraklığa bağlı herhangi bir su azalması olmadığı bildirildi.

Aksaray'ın Güzelyurt ilçesine bağlı Ilısu beldesinde 25-30 derece sıcaklığında bulunan sıcak suyun beldedeki hamamlarda kullanıldığı kaynağında kuraklık yüzünden yüzde 35 oranında kayıp bulunduğu bildirildi.

Yozgat
Türkiye'nin en zengin jeotermal kaynaklara sahip illerinden Yozgat'ta Valilik ildeki jeotermal kaynaklarının kapasitelerini belirleyip yeni kaynakları ortaya çıkardı.

Valiliğin verilerinden derlenen bilgilere göre Boğazlıyan ilçesinin Cavlak bölgesinde 32-44 derece sıcaklıkta bikarbonatlı klorürlü sülfatlı sıcak su kaynağı bulunuyor.

Sarıkaya'da 48 derece sıcaklıkta çıkan su Kaymakamlık ve Belediye tarafından hazırlanan projeyle ısıtmada kullanılmaya başlandı. Suyun büyük bir bölümü ise ilçe merkezindeki termal tesislerde kullanılıyor.

Yeni projeler hayata geçiriliyor
Sorgun'da 50-60 derece sıcaklıkta klorlu sülfatlı sodyum klorür sodyum sülfatlı suyun miktarı sondajla artırıldı. 50-60 derece arasında değişen sıcaklıkta saniyede 200 litre debide yeni kaynaklar bulundu. Bu kaynaklardan yararlanılarak konutların ısıtılmasına yönelik proje hayata geçirildi. Sıcak su kaynakları ilçede bulunan termal tesislerde kullanılıyor.

Yerköy'de 44 derece sıcaklıkta klorlu sülfatlı su miktarı yeni açılan kuyularla 60 derece sıcaklığa ulaştırıldı. Bu ilçedeki kaynaklarda termal tesislerde kullanılıyor. Kaynaklardan yararlanılarak ilçedeki konutların ısıtılmasına yönelik hazırlanan proje hayata geçirilmeye çalışılıyor.

Saraykent ilçesinde 70-74 derece sıcaklıkta sodyum klorürlü sodyum bikarbonatlı kalsiyum sülfatlı su termal tesiste kullanılıyor.

Akdağmadeni ilçesine bağlı köylerde toplam saniyede 2 litre debide 30-39 derece sıcaklıkta sodyum sülfatlı sodyum klorürlü su bulunuyor.

Eskişehir
İlk çağlardan beri sağlık ve kaplıca şehri olan Eskişehir'de çok sayıda hamam kaplıca ve içme bulunuyor.

Şehir merkezi dışında Hasırca Kızılinler Aşağı ve Yukarı Ilıca İnönü Çifteler İhsaniye Alpanos Hamam Karahisar Sakarıılıca Mihalıççık Sivrihisar'da da sıcak suların oluşturduğu hamam ve kaplıcalar bulunuyor.

Sakarıılıca Belediyesi Başkanı Hüseyin İlkin küresel ısınmanın neden olduğu kuraklığın sıcak su debisini etkilemediğini belirterek sıcak suda azalma görülmediğini kaydetti.

Sakarıılıca bölgesinde iki yerde sondaj yapıldığını ifade eden İlkin şöyle konuştu:
"Birinci sondajda saniyede 55 litre ikinci sondajda saniyede 2 litre su akıyor. Birinci sondajdaki su sıcaklığı 57 dereceyken ikinci sondajdaki su sıcaklığı 45 derece. Söz konusu debi ve sıcaklık değerleri küresel ısınmanın etkilerini gösterdiğini günlerden de önce aynıydı. Herhangi bir değişme görmüyoruz. Sakarıılıca bölgesindeki turist sayısında artış yaşanıyor. Otel ve pansiyonlarda boş odamız kalmadı."