PLC nedir olarak (Programmable Logic Controller); Sinaye yazılımlar için geliştirilmiş digital ve analog verileri işleyebilen içerisinde birçok sayıcı timer puls fonksiyonu PID aritmetik işlem vb. komutlar barındıran mikroişlemci tabanlı bir cihazdır. PLC aleti röleli kumanda sistemlerine göre toz nem ve manyetik alanlardan en az etkilenir. Pano içerisindeki kablo karışıklığını en aza indirir.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] PLC Eğitimi temel PLC Eğitimi ve ileri seviye PLC Eğitimi olmak üzere iki farklı düzeyde öğretilmektedir. Hazır bulunuşluk düzeyinize göre temel düzey veya her iki PLC Eğitimi programlarına katılabilirsiniz.


PLC Kursları: Programlanabilir mantık denetleyici (Programmable Logic Controller) PLC olarak kısaltılmaktadır. PLC algılayıcılardan aldığı bilgiyi kendine verilen programa göre işleyen ve sonuçlarını iş elemanlarına aktaran bir mikrobilgisayar sistemidir.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] amacı PLC yapısını programlama mantığını ve genel data komutlarının kullanımına yönelik program yazımını uygulamalı örneklerle aktarmaktır.
PLC Eğitimi sonunda; yapılacak işe uygun PLC seçimini ve PLC‘de merdiven diyagramı ile programlamayı doğru olarak yapabileceksiniz.


PLC Eğitimi; PLC(Programlanabilir Mantıksal Denetleyici)'yi kullanmayı ve programlamayı öğetir. PLC'ler; imalat hatları fabrikalar veya makinelerin kontrolü biçiminde işleçlerin denetiminde kullanılan special bilgisayardır. Tasarruf bölümü çok yaygındır.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] sonrası çeşitli firma ve modellerdeki PLC'leri programlayabileceksiniz. Temel Mantığı aynı olan PLC'nin üretici ve modele göre farklılıkları bulunmaktadır. Eğitim süresince bu farklılıkları daha iyi tanımlayacak bilgi ve beceriler öğrenirsiniz.


Siemen PLC eğitim konusu PLC ve röle sistemi arasındaki farklara değinerek devam edelim. Öncelikle bilinmesi gereken röle kuman sistemlerinde her türlü kumanda işlemleri röle kullanılarak yapılmaktadır. PLC’de ise bu işlemler mikroişlemci tarafından gerçekleştirilmektedir. Bir diğer önemli fark ise mikroişlemcinin entegre bir yapısı olduğu için kapladığı alan ve kullanım kolaylığı avantajları ile röle sistemlerinden ayrılmaktad


PLC’ler algılayıcılardan aldıkları bilgiyi kendisine verilen programa göre işleyen ve sonuçlarını iş elemanlarına aktarmaya yarayan bir mikrobilgisayar sistemi olarak tanımlanırlar. PLC’ler röleli kontrol sisteminde yer alan olumsuzlukları gidermek için geliştirilmiştir. Zaman içerisinde de özellikleri geliştirilmek suretiyle endüstriyel çalışmalarda ardışık kontrol hareket ve süreç denetimi ile veri yönetimi gibi işlemleri de gerçekleştirebilecek düzeye getirilmişlerdir.


PLC otomasyon sistemlerindeki sayıcılar zaman röleleri yardımcı röleler gibi kumanda elemanlarının yerine kullanılan mikro işlemci tabanlı entegre cihazlardır. Bu tür cihazların genel amacı sıralama sayma gibi matematiksel kombinasyon el ve ardışık lojik işlemler içerisindeki yazılım ile gerçekleştirmektir. Bundan dolayı zorlu otomasyonlarda oluşan problemler ve sıkıntılar PLC gibi entegre cihazlar yardımı ile güvenle çözmek mümkündür.


PLC Programlama programı için çok çeşitli programlar mevcuttur. Siemens Datron Omron Mitsubushi AEG ve Panasonic gibi markalar aracılığıyla PLC programlama yapılabilir. PLC programlama programı indirmek için arama motorlarından herhangi birinde PLC Programlama indir diyerek arama yaparsanız istediğiniz sonuca rahatça ulaşabilirsiniz.