Android 6.0 ile Önyüklü Uygulamalar Silinebilir


Xperia Z3 için yayınlanan konsept Android 6.0 güncellemesi ile önyüklü gelen Google ve sistem uygulamaları silinebiliyor. Detaylar haberimizde.


04.12.2015 / 16:30

Sony geçtiğimiz haftalarda Xperia Z3 modeli için konsept Android 6.0 Marshmallow güncellemesini yayınlamıştı. Test aşamasında olan Xperia için Android 6.0 Marshmallow konsept yazılımı dün gece performans ve stabilite güncellemesi aldı. Bu güncelleme ile önyüklü olarak gelen uygulama Google ve sistem uygulamalarının silinebildiği ortaya çıktı.

Bildiğiniz gibi Android işletim sistemine sahip cihazlarda önyüklü olarak Google uygulamaları yer alıyor. Android’in açık kaynak anlayışını benimsemesi ancak Google’ın hizmetlerinin önyüklü olarak gelmesinin doğru olmadığı geçtiğimiz aylarda Yandex tarafından dile getirilmişti. Sony yapılan uygulamanın yanlış olduğunun farkında olacak ki yeni güncellemesi ile önyüklü olarak gelen Google uygulamalarını Root ve benzeri işlemlere gerek kalmadan kaldırma imkanı sundu.

Xperia için Android 6.0 Marshmallow yazılımının henüz test aşamasında olduğunu final sürümünde bu opsiyonun kaldırılabileceğini de belirtmekte fayda var. Bakalım diğer Android üreticileri de önyüklü olarak gelen Google ve sistem uygulamalarını Android 6.0 Marshmallow güncellemesi ile kaldırma imkanı sunacak mı?

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]