Sony Xperia Z5 İnceleme


Sony yeni amiral gemisi Xperia Z5 ile üst segmente oldukça iddialı bir giriş yaptı. Peki Sony Xperia Z5 bizlere neler sunuyor? Cevabı Sony Xperia Z5 İnceleme videosunda.


11.11.2015 / 20:40

Sony'nin Berlin'de tanıttığı Xperia Z5 ailesi nihayet ülkemizde satışa sunulmaya başlandı. Biz de serinin ortanca fakat en önemli modeli olan Xperia Z5'in inceleme videosu ile karşınızdayız.

Sony Xperia Z5 Türkiye fiyatı
Sony Xperia Z5 ailesinin Türkiye fiyatını vererek incelememize başlayalım. Önümüzdeki dönemde Xperia Z5 Compact ve Premium modellerinin de incelemelerini sizlerle paylaşacağız.

Türkiye'de Sony Xperia Z5 fiyatı 2.499 TL Sony Xperia Z5 Compact fiyatı 1.999 TL ve Xperia Z5 Premium fiyatı 2.999 TL.

Bakalım 2499 TL fiyat etiketine sahip Sony Xperia Z5 bizlere neler sunuyor? Cevabı inceleme videomuzda.

Sony Xperia Z5 İnceleme
Sony Xperia Z3 ve Z3+ modellerinden sonra Sony Xperia Z5 modelinde ciddi değişikliklere imza atmış. Her telefonun zayıf noktaları illa vardır fakat Sony Xperia Z5 modelinde olan zayıf noktalar çok da zayıf değil. Yani genel olarak olan eksi yönlerin göze batmadığı kullanıcılarını memnun bırakan bir model olduğunu söyleyebiliriz.

Xperia Z5 tasarım özellikleri
Beyaz siyah altın ve yeşil renkleriyle satışa sunulan Xperia Z5 genel hatlarıyla önceki Xperia Z3+ ve Z3 modellerine benzer bir tasarıma sahip. Fakat arka taraftaki metal kaplama en büyük tasarım farkını oluşturuyor.

Tasarımdaki esas farklılıkların başında güç butonuna yani yan tarafa konan parmak izi okuyucu. Bu parmak izi okuyucusunun da oldukça başarılı çalıştığının altını çizmemiz gerekiyor.

Yine suya ve toza karşı dayanıklı olacak olan Xperia Z5 sadece 7.3 mm kalınlığa sahip.

Sony Xperia Z5 Teknik Özellikleri
Sony Xperia Z5 4K ekrana sahip olan Xperia Z5 Premium yerine daha önceki Xperia Z modellerindeki ekranlara benzer özelliklerle geliyor.

Xperia Z5'te 5.2 inç büyüklüğünde Full HD çözünürlüğünde IPS ekrana yer veriliyor.

Qualcomm'un Snapdragon 810 işlemcisinden gücünü alacak olan Xperia Z5 Z5 Premium ve Z5 Compact High Res Audio özelliklerine de sahip. Cihazın grafik işlemcisi ise Adreno 430.

3 GB RAM'e sahip olan cihaz 32 GB dahili depolama ve microSD kart desteğine sahip. Android 5.1.1 Lollipop ile gelen ürün ayrıca Android 6.0 Marshmallow güncellemesini de alacak.

Sony Xperia Z5'in bataryası ise Xperia Z3+ ile benzer yani 2900 mAh seviyesinde.

Sony Xperia Z5 kamera özellikleri
Sony dünyanın en büyük kamera sensörü üreticisi. İşte bu noktada Sony'den önceleri çok daha iyi kamera performansı gösteren bir amiral gemileri bekleniyordu. Nihayet Xperia Z5 ailesinde beklenen kamera güncellemesi geldi.

23 Megapiksel çözünürlüğünde Exmor RS kameraya sahip olan Xperia Z5 sadece 0.03 saniyede otofokus yapabiliyor. Sony'nin açıklamasına göre dünyanın en hızlı otofokus yapabilen telefonu Xperia Z5.

F 2.0 diyaframa sahip olacak olan kamerada değişiklikler bu kadarla sınırlı değil.

Otomatik çekimde 23 Megapiksel kayıt!
Eskiden Sony'nin otomatik çekim modunda 8 Megapiksel çözünürlüğünde fotoğraflar çektiğini takipçilerimiz hatırlayacaktır. Artık otomatik olarak 4:3 oranda 23 Megapiksel ya da 16:9 oranda 20 Megapiksel fotoğraflar çekebiliyorlar.

Sony'nin Xperia Z5'te tanıttığı bir diğer önemli yenilik ise Clear Image zoom. 5x seviyesinde resimleri bozmadan zoom yapabilecek olan Xperia Z5'in rakiplerine göre iddialı özelliklerinden biri de bu olacak.

Sony Xperia Z5 ailesinin ön kamerası da oldukça iddialı özelliklere sahip. Artık Xperia Z5 ailesinde 5.1 Megapiksellik kamera bizleri bekliyor.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]