Google Chrome'u 16 Karakter ile çökerttiler!


Google Chrome tarayıcıda adres çubuğuna yazılan belli bir düzene sahip karakter dizisi tarayıcının çökmesine sebep oluyor.20/09/2015 23:20

Yaklaşık iki gün önce ünlü blogger Andris Atteka Google Chrome'un çökmesine yol açabilecek bir açık bulmayı başardı. Söz konusu açıkla kullanıcı yalnızca 16 karakter girdiğinde bilgisayarındaki Chrome tarayıcı çökebiliyor.

Andris Atteka Google Chrome tarayıcıda adres çubuğuna yazılan belli bir düzene sahip karakter dizisinin tarayıcıyı tamamen çökerttiğini gösterdi. Geçtiğimiz aylarda Skype'ın çökmesine sebep olan karakter zincirine benzeyen bir yapının Chrome tarayıcıyı da etkilediği belirtildi. Andris Atteka Gooogle'a yaptığı uyarı sonucunda Google tarafından bunun sadece bir DOS açığı olduğu bildirdiğini ve hiçbir ödül verilmediğini söyledi. Google Chrome'da Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] içinde farklı karakterlerin bulunduğu linki tıkladığınızda cihazınızdaki Chrome tamamen çöküyor. Ayrıca o anda web üzerinde yaptığınız işlem ve sekmeler siliniyor. Ancak Google Chrome yeniden başladığında bu sekmeler geri geliyor.

Google Chrome tarayıcının çökmesine neden olacak adımlar ve şartlar çok basit. Bunun için bir Mac veya Windows PC'ye fiziksel erişiminiz olmalı. Yukarıda verdiğimiz linki kopyalayıp arama çubuğuna girdiğinizde Chrome tarayıcısı kilitlenerek saydam beyaz ekran belirecek ve "Google Chrome çalışmayı durdurdu Google Chrome kilitlendi veya Hata!" bildirimlerini gösteren pop up uyarısı alacaksınız.

Bu hata sadece Mac ve Windows PC'lerde yaşanıyor. Karakter kodlamalı linkin Android'deki Chrome tarayıcısına ve herhangi bir mobil işletim sistemleri üzerinde herhangi bir etkisi yok.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]