Xbox Müzik ve Xbox Video Yenilendi!


Microsoft Windows 10 ile birlikte köklü bir değişikliğe imza atıyor ve bundan doğal olarak Windows Phone ve diğer Microsoft uygulamaları da nasibini alıyor.

07.07.2015 / 10:00

Windows 10 yapılarından birinin içerisinde “Groove Music” linkinin bulunmasından Xbox Müzik ile bir alakası olup olmadığı düşünülmüştü. Dün Microsoft’tan yapılan açıklamaya göre Xbox Müzik ismi Groove olarak değiştiriliyor ve bundan sonra sadece Groove olacak. Bu isim değişikliğinden Xbox Video da nasibini alıyor. Yakın zamanda Movies & TV (Filmler & TV) olarak yeniden isimlendirilecek. Her ne kadar resimde “Groove Music” olarak görünse de yapılan açıklamaya göre sadece “Groove” olarak adlandırılacak ve uygulama için bir düzeltme yolda.

Groove ise müziğin yaratmış olduğu ritmik “his” veya çalgı aletlerinin çalınması esnasında kişilerin yaptığı ritmik sallanma hareketine verilen ad. Pop müzikte oldukça yaygın olan bu durum aynı zamanda salsa funk rock ve soul gibi müzik türlerinde de yaygın.

Groove neler getirdi?

Yeni bir görünüm ve iyileştirilmiş bir performans sunacak olan Groove beğendiniz albümleri de görev çubuğuna sabitlemenize izin verecek. Bununla birlikte Windows kullanıcıları tarafında oldukça sevilen farenizi görev çubuğunda yer alan uygulama simgesinin üzerinde beklettiğinizde açılan ve uygulamaya geçiş yapmadan doğrudan müziğinizi kontrol etmenize yaran düğmeler bu uygulama ile de kullanılabilir olacak.

Var olan müziğinizi de yönetmenize yardımcı olacak olacak olan uygulama dahili OneDrive desteği ile birlikte geliyor. Öyle ki sevdiğiniz müziklerinizi OneDrive’a yükledikten sonra (iTunes’dan aldığınız müzikler de dahil) bilgisayarınızdan Xbox cihazınızdan ve yakında gelecek olan Android ve IOS uygulamalarıyla akıllı telefonunuzdan da tamamen ücretsiz bir şekilde dinleyebileceksiniz.

Bütün bunlarla birlikte isterseniz ayda 9.99$ veya yılda 99$ ücretsiz olarak müzik dinleyebilir ve müzik indirebilirsiniz. 40 milyondan fazla şarkı kütüphanesinin yanı sıra kendi radyolarınızı da oluşturmanıza izin verecek. Eğer zaten bir üyeliğiniz varsa herhangi bir şey yapmanıza gerek yok.

Movies & TV hangi yenilikleri sunacak?

Windows 10 ile gelecek olan Movies & TV uygulaması size özel videolarınızı izlemenizin yanı sıra sevdiğiniz televizyon programlarını da izlemenize olanak tanıyacak. Videolarınızı kategorilere ayırarak sadece sürükle bırak yöntemiyle kolayca yönetmenize izin vermesinin yanı sıra MKV gibi yeni dosya formatlarına da destek verecek.


Her iki uygulama da Windows 10 ile birlikte 29 Temmuz tarihinde yayınlanacak. Diğer cihazlar için uygulamalar ise gelecek aylarda yayınlanacaklar.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]