iOS 8.4 Jailbreak Savaşı Kızıştı!


iOS 8.4 için Jailbreak aracı dün iki farklı hacker grubu tarafından yayınlandı. TaiG ekibi ile 25 PP arasında büyük bir gerilim yaşanıyor. İşte ayrıntılar.

01.07.2015 / 16:00

Apple Music için dün gece 18:00 sularında iOS 8.4 güncellemesi yayınlandı. Bu güncellemenin yayınlanmasından kısa bir süre sonra iOS 8.4 Jailbreak sesleri yankılanmaya başladı. iOS 8.4 Jailbreak için ilk açıklama; iOS 8.3 için Jailbreak aracını yayınlayan TaiG ekibinden geldi. TaiG; Apple’ın iOS 8.4 güncellemesi ile sistemdeki açıkları kapatmadığını ve Jailbreak işleminin gerçekleştiğini açıkladı. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra TaiG; iOS 8.4 Jailbreak aracının birkaç saat içinde yayınlanacağını duyurdu.

TaiG’in bu açıklamalarından sonra; ülkemizde daha çok App Store’daki uygulamaları ücretsiz olarak iOS cihazlara yüklemeye imkan sağlayan uygulama olarak bilinen 25PP sürpriz bir şekilde iOS 8.4 Jailbreak aracını yayınladı. Cydia’nın kurucusu Jay Freeman (saurik) 25PP’nin Jailbreak aracının sağlıklı olmadığını Reddit r/Jailbreak forumunda dile getirdi.

25PP Jailbreak Stabil Değil!

25PP’nin ardından TaiG de iOS 8.4 Jailbreak aracını yayınladı. Jailbreak aracının sorunsuz olması için test ettiğini açıklayan ekip Saurik’in onayından geçmeyi başardı. Şu an iOS 8.4 için en sağlıklı Jailbreak aracı TaiG v2.2.0 gösteriliyor.

TaiG'in Açığından Faydalandılar!

İşte dananın kuyruğu tam burada kopuyor. Söylenenlere göre 25PP ekibi TaiG’in bulmuş olduğu açıktan yararlanarak iOS 8.4 Jailbreak aracını yayınlamış. Jailbreak aracını modifiye ederek PP Assistant uygulamasını entegre eden 25PP ekibi TaiG’in nefretini kazanmayı başardı.

TaiG resmi sitesi üzerinden “Eser Hırsızlığı” adında bir duyuru yayınladı. Bu duyuruda az önce belirtmiş olduğumuz açıktan yararlanma durumu açıkça anlatılıyor. TaiG’in öfkesi o kadar büyük ki 25PP ekibi ile yüz yüze görüşmek istiyor.

Yüz yüze görüşme talebinin sonuçlarını kestirmek güç. Ancak iki ekip arasında gerginlik büyüyeceğe benziyor. Bakalım ilerleyen günlerde Jailbreak ekipleri arasındaki dayanışma ve işbirliği nasıl şekillenecek?

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]