Apple iPhone 6S'te Force Touch özelliği yer alıyor


Apple'ın güncel bazı ürünlerinde yer verdiği Force Touch özelliği iPone 6S ve iPhone 6S Plus modellerinde kullanılacak.

27/06/2015 11:54

Apple’ın yeni MacBook modellerinde ve Apple Watch akıllı saatte kullandığı Force Touch özelliğinin iPhone 6S ve iPhone 6S Plus modellerinde yer alacağı şeklinde birçok haberle karşılaştık. Konuya ilişkin son rapor Bloomberg tarafından yayınlandı. Söz konusu raporla birlikte Apple’ın yeni iPhone’larda Force Touch özelliğini kullanacak olmasına artık kesin gözüyle bakılıyor.

Bloomberg kaynaklarına göre Apple’ın iki yıldır üzerinde çalışmalar yürüttüğü Force Touch özelliği önümüzdeki aydan itibaren hacimli üretime başlıyor.

Force Touch ekran özelliği kullanıcıların iPhone kullanım deneyimlerini önemli ölçüde etkileyecektir. Force Touch özelliğiyle birlikte iPhone kullanıcıları dokunma gücünün şiddetine başka bir ifadeyle ekrana uyguladıkları baskının şiddetine göre farklı eylemleri harekete geçirecek. Durumu bir örnekle izah edecek olursak; Force Touch özelliğine sahip iPhone 6S’te bir videoyu ekrana dokunarak 2x ya da 4x hızında ileri alabiliriniz. İleri alma işlemini hızlandırmak için ekrana uyguladığınız dokunma şiddetini biraz daha artırmak yeterli. Video bu defa 8X hızında ileri saracak.

Apple Force Touch özelliğini iOS işletim sisteminin neredeyse tüm işlevlerinde kullanılabilir hale getirmek konusunda oldukça istekli. Dokunma gücü özelliği aynı zamanda geliştiricilerin de gündeminde. iPhone ya da bir sonraki iPad tabletlerde kullanacağımız birçok uygulama Force Touch özelliğini destekleyebilir.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]