VPN Nedir? Nasıl Çalışır?
İşte her site yasaklanması ile gündeme gelen VPN nedir? VPN nasıl çalışır? VPN türleri nelerdir? gibi VPN hakkında merak edilen soruların yanıtları.

23.06.2015 / 00:10

Türkiye'de son yıllarda yaygın olarak kullanılan VPN halen pek çok insan tarafından yeterince iyi tanınmıyor. Özellikle sitelere karşı yasakların yüksek olduğu ve internetteki hareketlerin izlendiği ülkemizde VPN kullanımının çok yüksek olması beklenirken pek çok kullanıcı VPN'in ne olduğunu tam anlamıyla bilmiyor.

VPN sadece yasaklı sitelere girmeye mi yarar?

Kimileri için yasaklı sitelere girmenin bir yolu olan VPN aslında bu amaca hizmet etmek için tasarlanmadı.

Bu yazımızda VPN tanımını yapacak VPN hakkında az bilinen şeyleri açıklayacağız. İşte pek çok kişinin aklına takılan VPN nedir? NPN nasıl çalışır? gibi soruların cevapları.

VPN nedir?


Açılımı Virtual Private Network olan VPN Türkçe'de Sanal Özel Ağ olarak adlandırılmaktadır.

VPN temel olarak ağlara uzaktan erişim sağlayan bir sistemdir. Yani VPN kullanıcısı bulunmadığı bir noktadaki ağa erişebilir veri aktarımında bulunabilir.

VPN nasıl çalışır?


VPN istemcisi iki nokta arasında sanal bir ağ sürücüsü oluşturur. Daha sonra kullanıcıya karşıdaki ağdan bir IP verir. Kullanıcı bu IP ile izin verilen bağlantılara erişebilir.

VPN tarafından oluşturulan ağ sürücüsü şifreli olduğu için uzmanlar kullanıcının var olduğunu bilir. Fakat ağdan iletilen veriler ağın şifreli olması nedeniyle tanınmaz.

VPN türleri nelerdir?

2 çeşit VPN türü vardır. Bunlar uzaktan erişim ve siteden siteye olarak bilinir.

Uzaktan erişim VPN çalışma ortamında olmayan VPN kullanıcısının internet aracılığı ile özel ağ üzerindeki sunucuya erişmesini sağlar. Siteden siteye VPN ise iki farklı kuruluş arasındaki ortak bir ağ üzerinden yönlendirilmiş bağlantı kullanımını sağlar.

Sonuç olarak VPN sadece yasaklı sitelere girmek için geliştirilen bir sistem değildir. VPN kullanıcıların sanal ağlar oluşturmasını ve bu ağlar ile işlerini kolaylaştırmasını sağlar.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]