Güneş Yüzeyindeki Patlama GPS'i Etkileyebilir

Güneş’in yüzeyinde Pazar günü gerçekleşen büyük radyasyon fırtınası dün Dünya’ya ulaştı. Enerji nakil hatlarında ve GPS sistemlerinde arızalar yaşanabileceği bildirildi.

23.06.2015 / 11:15

Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) 21 Haziran’da meydana gelen büyük Güneş patlamasının etkilerinin dün öğle saatlerinden itibaren görüldüğünü açıkladı.

GPS sistemlerinde sorun yaşanabilir!

Günümüzde yoğun bir şekilde kullandığımız GPS sistemlerinin negatif yönde etkilenebileceğini söyleyen açıklama ayrıca enerji şebekeleri tarafında da uyarı yaptı.

Açıklamanın teknolojiyi etkileyen kısmını bir kenara bırakacak olursak Kutup bölgelerinde parlak kutup ışıklarının da gözlemlenebileceği kaydedilenler arasında.

NOAA uzmanları Güneş’teki faaliyetin çok güçlü olduğunu radyasyon fırtınasının olağandan daha süratli bir şekilde Dünya’ya ulaştığını 2005 Eylül’ünden beri görülen en şiddetli patlama ile karşılaşmış olabileceklerini kaydetti.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)’nın Güneş Dinamikleri Gözlemevi (SDO) uzay aracı da söz konusu Güneş patlamasını görüntüledi.

Güneş fırtınaları yüzeydeki güçlü radyasyon patlamaları ile meydana geliyor. Zararlı radyasyon Dünya’ya ulaştığında atmosferi geçemiyor ve insanlara fiziksel bir etkisi olmuyor. Ancak iletişim kanallarında kesintiler meydana getirebiliyor.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]