Windows Server 2003 Desteği Sona Eriyor!


14 Temmuz 2015 tarihinde sona erecek Windows Server 2003 desteği sonrasında risk altında kalmayın. Veri merkezinizi ve sunucularınızı güvenle yenileyin Windows Server 2012'ye geçin.
22.06.2015 / 18:01

Microsoft 14 Temmuz 2015 tarihinde Windows Server 2003 için verdiği desteği sona erdiriyor. Dünyada ve Türkiye’de yıllardır pek çok kurumsal sistemi barındırmış olan işletim sistemi artık emekliye ayrılıyor.

Windows Server 2003’ün desteği sona eriyor!

Desteğin sona ermesi bu tarihten sonra güncellemelerin ve yamaların yayınlanmayacağı ve bu işletim sistemini çalıştıran sistemlerde güvenlik ve uyumluluk kaybı oluşabileceği anlamına geliyor.

Kurumlar Windows Server 2003 sunucularını güncellemeyi ertelerse tüm BT altyapılarını risk altına sokmuş olurlar.

Peki bu riskler neler?

Gartner'ın hazırladığı raporu sizlerle paylaşıyoruz. İşte raporun maddeleri ve infografik:
Etkileri

- BT operasyon ekipleri iş açısından kritik uygulamalar da dahil olmak üzere sistemlerin tehlikede olabileceğini fark edeceklerdir. Bu tehlikeler veri hırsızlığı ve yetkisiz işlemlerin yanı sıra veri merkezinin içindeki diğer sistemlere karşı yapılabilecek barındırma saldırılarını da içermektedir.

- BT operasyon ekipleri uygulamaların ve diğer yazılım ürünlerinin Windows Server 2003'ün bundan sonra düzeltilemeyecek olan açıkları nedeniyle ortaya çıkabilecek hatalı çalışmalarıyla karşı karşıya kalabilirler. Bu da bu uygulamalara ait işlevlerin uzun bir süre veya kalıcı olarak kaybına yol açabilir.

- Windows Server 2003'ün kullanılmaya devam edilmesi bazı kurumların yasal gereksinimleri ve uyumluluk gereksinimlerini yerine getirememesine neden olabilir.

- Kurum yöneticileri Windows Server 2003 sistemlerinin taşınmaması nedeniyle karşı karşıya kalabilecekleri risklerin farkında olmayabilir ancak bu durum BT yöneticilerini ileride ortaya çıkacak sorunlarda eksik açıklamalar nedeniyle hatalı konuma düşürecektir.

Öneriler

BT operasyon ekiplerinin yapması gerekenler şunlardır

- Windows Server 2003 çalıştırmaya devam etmenin risklerini etkilerini yeniden yapılanmadaki sınırlamaları ve belli başlı kesintilerin genişletilmiş doğasını ortaya koyan kurum yöneticilerine yönelik net açık ve eksiksiz bir görüş belgesi hazırlayın.

- Risk belgesini kurumun kritik noktalardaki yöneticilerine mümkün olduğunca kısa sürede sunarak 2015'in Temmuz ayından önce Windows Server 2003 geçişini tamamlamak üzere gerekli çalışma ve maliyetler konusunda destek vermeleri için müzakere edin.

- Proje için onay ve finansal destek kazanabilmek amacıyla geçiş çalışmalarını uygun bir şekilde önceliğinize alın ve böylece tüm işlemleri ürünün desteği sona ermeden tamamlayabilirsiniz.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]