Microsoft’un da dediği gibi “Hayat sadece bilgisayarlardan ibaret değil. Bir de telefonlar tabletler ve Internet var“. Verilerimize artık Tablet PC’lerimziden Android veya Iphone telefonlarımızdan erişmek istiyoruz. Yanımızda USB bellek veya bilgisayarımızı yanımızda taşımadan herhangi bir yerde herhangi bir anda verilerimize ihtiyaç duyduğumuzda Microsoft SkyDrive yardımımıza koşuyor.


Uzun soluklu yurtdışı gezilerine çıkan ve bolca fotoğraf çeken gezginler için de SkyDrive fotoğrafları yedeklemek için uygun bir platform sağlıyor. tek yapmanız gereken SkyDrive Setup dosyasınını (5MB) bilgisayarımıza indirip kurmak. Şimdi adım adım nasıl kurul yapılacağını anlatacağız:
  • Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  • Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Eğer Windows Live hesabınız yoksa hemen bir tane oluşturun. Eğer hotmail uzantılı bir maile sahipseniz mail adresiniz ve şifreniz kurulumu tamamlamanız için yeterlidir.
Kurulum işlemi 1 dakikadan kısa bir zamanınızı alacaktır. İndirdiğiniz kurulum dosyasına tıklayarak program kurulumunu başların.


_


Yükleme işlemi bittikten sonra Başlayın seçeneğine tıklayın ve Windows Live ID (Hotmail) hesabınız ile giriş yapın.
Yedekleme klasörünün kaydedileceği yeri belirleyin. Değiştirmek istemiyorsanız İleributonuna tıklayabilirsiniz. Kurulumu C sürücüsü dışında varsa D sürücüsüne yüklemeniz önerilir


_


Yukarıdaki pencere karşınıza çıkacaktır. Onay işaretini kaldırmayın ve Bitti butonunu tıklayın.
Kurulum bittikten sonra ekrandaki sağ alt köşedeki bildirim alanında SkyDrive iconu belirecektir.

SkyDrive Kullanımı

Kurulum sonrası herhangi bir farklı teknik bilgiye ihtiyacınız yoktur. Yapılması gereken yedeklemeyi ve başka yerden erişmeyi düşündüğünüz dosyaları kurulumda belirtilen yerdeki SkyDrive klasörü içerisine kopyalamaktır. Bu alanda dilediğiniz gibi klasör açıp ilgili dosyaları oraya kopyalayabilirsiniz.
SkyDrive ve ücretsiz Office Web Apps ile ücretsiz Word Excel Power Point ve OneNote uygulamaları ile de uyumlu. Seçtiğiniz belgeleri skydrive kaydedip yine oradan açabilirsiniz. Dilediğiniz kişiyle dosyaları paylaşıp paylaşmak istemediğiniz her şey kendinize özel saklayabilirsiniz.
Artık bu uygulamayı iPhone ve iPad’de de kullanabilirsiniz. AppStore’a gidin ve arama alanına “skydrive” yazın. Daha sonra uygulamanın detay sayfasını açın ve “Free” yazıp “Install”u girin. Uygulamayı çalıştırdıktan sonra SkyDrive’a erişim verilerini girin ve “Log in”i seçin. Word metinleri gibi ortak belge biçimleri için bir önizleme seçeneği mevcut. Fotoğraf ve videolar da cihazınıza doğrudan kaydedilebiliyor.
Artık dilediğiniz gibi dosyalarınızı yedeklemeye başlayabilirsiniz.