Yedekleme dijital teknolojinin hayatımızın her noktasına neredeyse dokunduğu bugünlerde olmazsa olmaz bir ihtiyaç olmasına rağmen çok azımız buna gerek özeni gösteriyoruz. Akıllı cep telefonlarıyla tonlarca fotoğraf çekiyoruz outlook mailbox dosyalarımız laptopumuzda arşivleniyor çektiğimiz tatil ve gezi fotoğraflarımızı resimlerim klasörüne atıp bırakıyoruz. Bunun yanında Word dokümanlarımız ses ve video kayıtlarımız olabilir.

Veri kaybetmek çoğunlukla geri getirmesi mümkün olmayan sonuçlar doğurabiliyor. Bozulan hardiskler hırsızlık olaylarıyla karşılaşmak zarar gören ıslanan laptoplar… güvende diye düşündüğümüz bilgiler her an elimizin altından kayıp gidebiliyor. Kural basittir: eğer dijital verin varsa (Fotoğraf PDF DOC dokümanları mail kontak telefonları programlar video veya kodlar) yedeklemek zorunludur.Bilgilerimi yedeklemek geçmişte çoğunlukla zahmetli ve problemliydi.. Çoğunlukla DVD veya USB bellekler bu amaçlar için kullanılırdı. Çizilen DVD’ler kapasitesi yetersiz kalan USB bellekler yüzünden yedekleme can sıkıcı olduğundan ihmal edilirdi.
İnternette bir sanal diskiniz olmasına ve verileri buraya yedeklemeye ne dersiniz? Bu noktada karşımıza çıkan cloud sistemler artık hayatımızı bu açıdan kolaylaştırıyor. Bunlardan biri de Microsoft SkyDrive. Microsoft benzer hizmeti Windows Live Mesh adında daha önce veriyordu ancak SkyDrive kullanımı bir çoğunuza daha pratik geleceğine eminim.

SkyDrive Bilgi :


  • Verileriniz Windows Phone iPhone iPad ile erişebileceğiniz gibi SkyDrive.com üzerinden webden ulaşabilirsiniz.
  • SkyDrive ile entegre edilmiş programlardan ve Office Web Uygulamalarından erişmeniz mümkün
  • 100 GB kadar depolama kapasitesi satın almak mümkün
  • Laptop veya PC’nizde yüklü verileri otomotik olarak kolaylıkla senkronize edebilmek mümkün.
  • 2 GB boyuta kadar dosyaları SkyDrive klasörüne sürüklemekle senkronizasyon başlar
  • Yeni kullanıcılar için 7 GB kadar ücretsiz depolama alanı veriliyor. eski kullanıcılar için ise bu alan 25 GB.
  • Dosyalarınızı mail adresini bildiğiniz arkadaşlarınızla paylaşmanız mümkün.
  • İnternetin olduğu her yerde verileriniz elinizin altında olacaktır.
Özellikle seyahatlerde çekilen fotoğrafları arşivlemek için harika bir seçenektir. Laptop çalındı hardisk bozuldu gibi endişelerden uzak fotoğraflar ve önemli evraklar güvenle depolanabilir. SkyDrive sadece Windows 8 Windows 7 ve Windows Vista yüklü makinelerde çalışmaktadır.

Kapasite artırım fiyatları ise şöyle: Yıllık 20GB 10$ 50GB 25$ ve 100GB ise 50$.
Yapılması gereken sadece SkyDrive kurulum dosyasını indirmek ve sonrasında Windows Explorer ile SkyDrive klasörü içerisine yedeklemeyi düşündüğünüz klasör ve dosyaları taşımaktır.