Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Rize'de çaydan biyoyakıt üretildi

  Rize'de çaydan biyoyakıt üretildi

  Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nde görevli iki bilim adamı çay bitkilerinin çürümeye terk edilmiş çalılarından biyoyakıt üretti.

  27.11.2014 - 14:56

  RTE Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'nde görev yapan Yrd. Doç. Dr. Ahmet Tabak ülkenin enerji ihtiyacına destek olmak ve çay çiftçisi tarafından bahçelere terk edilen çay bitkisi çalısını ekonomiye kazandırmak amacıyla üniversitenin Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Azerbaycan vatandaşı Yrd. Doç. Dr. Vagif Nevruzoğlu ile ortaklaşa bir çalışma yaptıklarını anlattı.

  DÖRT YIL ÇALIŞTILAR

  Yaklaşık 4 yıl süren çalışma sonucu atık haldeki çay çalısından biyoyakıt üretmeyi başardıklarını ifade eden Tabak "Üreticilerce budaması yapılarak araziye terk edilen çay çalılarını ekonomiye kazandırmak ve Türkiye'nin enerji ihtiyacına da katkı sağlamak için bir çalışma yaptık. Karadeniz biyokütle açısından zengin bölge. Bölgede fındık çay mısır ve şeker kamışı gibi bir çok biyokütlesel ürün var. Bunların enerjiye dönüştürülmesi açısından yaptığımız çalışma önemli" diye konuştu.

  KARADENİZ BİYOKÜTLE AÇISINDAN ÇOK ZENGİN


  Tabak çay çalısını bazı özel işlemlerden geçirerek katı biyoyakıt ürettiklerini dile getirerek bu sayede bölgenin geçim kaynağı olan çayın değerlendirilebileceği yeni bir ortam açıldığını kaydetti. Çalışmalarına ekonomik değeri yüksek olan çay bitkisinin farklı alanlarda kullanılmasını araştırmakla başladıklarını vurgulayan Tabak Karadeniz'in biyokütle denilen bu tür malzemeler açısından zengin bölge olmasının bu fikri düşünmelerini sağladığını anlattı.

  ALTERNATİF ENERJİ KAYNAĞI

  Tabak Türkiye'nin her geçen gün enerji ihtiyacı artan bir ülke olduğunu belirterek"Temiz sürdürülebilir yenilenebilir bir alternatif enerji kaynağı elde etme açısından değerlendirdiğimizde bu çalışmanın önemi daha da iyi anlaşılmaktadır. Çalışmayla tamamen atık durumunda olan çay çalısından yola çıkarak temiz yenilenebilir sürdürülebilir bir alternatif enerji kaynağı ortaya çıkarılmıştır" şeklinde konuştu.  ÜRÜNÜN PATENTİ ALINDI

  Tabak çalışmanın tamamlanması sonrası patent başvurusu yaparak ürüne ilişkin patent belgesi de aldıklarını anlatarak yörenin ekonomik gelişmesine katkı sağlama açısından büyük faydalar sağlayacak bir çalışma ortaya koyduklarını belirtti.

  Doğu Karadeniz'in sahil kesiminde Artvin'den Ordu'ya kadar olan bölümde yer alan 759 bin dekar alanda çay tarımı yapılıyor. Geçen yıl bu alanın 72 bin 330 dekarlık kısmında çay budaması gerçekleştirildi. Çay üreticisi budama yapılan alanlardaki çay dallarını ve çalılarını ya doğal ortamda çürümeye terk ediyor veya yakarak imha ediyor.

  Kaynak:ensonhaber


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  RTE üniversitesiyse salla gitsin.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Demek ki Rize'nin çayında kansorejen madde var.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş