Google Yunan soprano Maria Callas’ın 90’ıncı doğumgününü kutladı.
ABD doğumlu olan Callas 1977 yılında hayatını kaybetmişti.
New York’ta Yunan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Maria Callas ilk kez 1940’lı yıllarda sahnelerde boy göstermeye başladı. Kariyerine 1965 yılında son veren Callas kısa sahne hayatına rağmen 19’uncu yüzyılın en başarılı sopranolarından biri olarak kabul edildi İtalyanca’da ‘first lady’ anlamına gelen ‘prima donna’ lakabıyla anılmaya başlandı.
Gençliğinde 1.75 boyunda ve 90 kilonun üzerinde olan Callas 1950’li yıllarda 36 kilo birden vererek görünümünü baştan aşağı değiştirirken kariyerinin de sonunu başlatmış oldu. Kilo vermesiyle birlikte vokal gücünü kaybetmeye başlayan Callas’ın sahne performansı gün geçtikçe düşmeye başladı.
Callas aynı yıllarda hakkında açılan davalar iş hayatındaki anlaşmazlıklar ve bozuk aile hayatı nedeniyle sahne hayatından daha fazla uzaklaştı.

Annesiyle sürekli sorun yaşayan Callas ABD eski başkanı John F. Kennedy’nin dul eşi Jacqueline Kennedy ile evlenen Aristotle Onassis ile de kötü sonlanan bir ilişki yaşadı.
Callas 1958 yılında Milona’daki ünlü opera binası La Scala’da dört performans gerçekleştirmesinin ardından çok güçsüz düştüğünü belirten Callas beşinci bir teklifi reddetti ve eski günlerinden uzaklaştığını da kabul etmiş oldu.
Callas 1977 yılında öldüğünde insanlardan ve ailesinden uzaklaşmış yalnız bir sanatçı olarak biliniyordu.

Akademi Ödüllü ABD’li akris Faye Dunaway geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada Callas’ın hayatını anlatan bir filmi bitirmeye kararlı olduğunu söylemişti.