İTÜ Kontrol ve Otomasyon Kulübünce bu yıl 5'incisi düzenlenen ''İTÜ Robot Olimpiyatları'' Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde başladı.

ntvmsnbc ve Ajanslar
Güncelleme: 16:45 TSİ 31 Mart. 2011 Perşembe

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kontrol Mühendisliği öğrencileri doğal afetlerde kullanılmak üzere ''Biomimetik Arama Kurtarma Robotu'' geliştirdi.

İTÜ Kontrol ve Otomasyon Kulübünce bu yıl 5'incisi düzenlenen ''İTÜ Robot Olimpiyatları'' Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde başladı.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin açılış töreninde Türkiye ve dünyada gün geçtikçe robotik alanların ve teknolojik gelişmelerin önem kazandığını vurgulayarak ''Gelişen teknolojide robotik çalışmaların önemine dikkat çekmek ve bu gelişime katkıda bulunmak için düzenlediğimiz İTÜ Robot Olimpiyatları robotik konusuna ilgi duyan amatör ve profesyonelleri bir araya getirdi'' diye konuştu.

Şahin 300'e yakın okulun katıldığı olimpiyatlarda 700'ün üzerinde robot için kayıt yapıldığını belirterek 3 gün sürecek etkinliklere 10 bin civarında izleyici beklediklerini kaydetti.''BİOMİMETİK ARAMA-KURTARMA ROBOTU

Doğal afetlerde insan gücüne yardımcı olmak için tasarladıkları ''Biomimetik Arama Kurtarma Robotu'' ile yarışmaya katılan İTÜ Kontrol Mühendisliği 2. sınıf öğrencisi Mehmet Cahit Özdemir geliştirdikleri robotu doğada bulunan akreplerin vücut ve sinir sistemlerinden etkilenerek yaptıkların dile getirdi.

Biomimetik Sistemli Robot Platformunun yangın deprem radyoaktif ve kimyasal afetlerde insan sağlığına uygun olmayan ya da insanların ulaşamadıkları noktalarda gözlem yapmaya olanak sağlayacağını ifade eden Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü:

''Olimpiyatlar kapsamında düzenlenen yarışmanın serbest kategorisinde yarışan robotumuz üzerine yerleştirdiğimiz bir kamera sistemi ile desteklenmektedir. Kamera hiçbir monitöre gerek kalmadan özel olarak yapılmış bir gözlüğe ulaştığı noktalar ile ilgili bilgi veriyor. Geliştirmekte olduğumuz robot zor şartlarda afet bölgeleri ile ilgili ölçümler yaparak bilgi elde etmeye imkan sağlayacak. Sistemi iki kişilik bir ekiple öğrencilere sağlanan indirimler kapsamında yaklaşık 3 bin TL'ye ürettik.''

''Basit ve Gelişmiş Çizgi İzleyen Robot'' ''Mini Sumo'' ''Süpürge'' ''Yangın Söndüren'' ''Kendini Dengeleyen Robot'' ''Labirent'' ve ''Serbest Kategori'' gibi kategorilerde yarışların da düzenleneceği olimpiyatlar kapsamında amatör ve profesyonel robot meraklılarını buluşturacak seminer ve paneller de düzenlenecek. Olimpiyatlar 2 Nisanda düzenlenecek ödül töreni ile son bulacak.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]