3D yazıcılar yeni nesil tasarım yazılımlarıyla hayal gücünün ortaya koyduğu neredeyse her şeyi fiziksel hale dönüştürüyor. Gelecekte binaların bile 3D yazıcılarda basılması beklenirken bu etkileyici teknoloji nano ölçeklere inerek kullanım alanını artırmaya devam ediyor.
ntvmsnbc
Güncelleme: 12:47 TSİ 12 Şubat. 2013 Salı

3D yazıcılar gelişen mühendislik yazılımları sayesinde birçok iş alanında giderek daha önemli bir yer edinmeye başlıyor.

Bilgisayarınızda tasarlayacağınız akla gelebilecek her nesneyi size sunan yazıcılar önemli bir başarıya daha imza attı. Bir Alman firması sadece bir saç teli kalınlığında uzay gemisi ‘bastı.’

Nanofotonik ve 3D lazer litografisi üzerinde uzmanlaşan Nanoscribe firması 3D yazıcılarda sadece 125 mikrometre uzunluğunda uzay gemisi üretmeyi başardı. ABD’nin San Francisco ketinde düzenlenen Photonics West fuarında gözler önüne serilen uzay gemisi boyutunun dışında ilgi çekici özelliklere sahip.

PİREDEN BİLE UFAK HELLCAT
Uzay gemisi 1990’ların video oyunu Wing Commander oyunundaki Hellcat’in bir kopyası. Sadece 50 saniyede basılan süper mini Hellcat 125x81x26.8 mikrometre boyutlarında.

SlashGear sitesinin haberine göre Nanoscribe Hellcat’i basmak için mikro mekanikte yeni bir yöntem olarak bilinen foton polimerizasyonunu iki defa uygulamış. Bu yöntem kısa lazer atışları yaparak foton hassasiyeti bulunan sıvı polimeri aktif hale getiriyor.

Alman firmanın ürettiği ‘görünmez’ uzay gemisi 3D yazıcıların ne kadar yetenekli olduğunu gösterdiği gibi gelecekte neler yapacakları konusunda da önemli bir sinyal verdi.

Hellcat’in nasıl basıldığını gösteren videoda lazer atışlarının en başından sonuna kadar uzay gemisini nasıl ortaya çıkardığı görülebiliyor. Sadece bir saç telinin kapladığı alanda bu kadar mükemmel bir tasarımı görmek bilim ve teknolojinin etkileyici gücünü gösteren tek bir örnek olarak karşımızda beliriyor.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]