Google ve Apple'ın yeni rakibi: Firefox

Yazılım ve internet tarayıcısı şirketi Mozilla mobil cihazlar için işletim sistemi geliştireceğini açıkladı. Mozilla MWC 2013’te yaptığı açıklamayla Google ve Apple’a karşı en yeni rakip olarak belirdi.
ntvmsnbc
Güncelleme: 16:35 TSİ 25 Şubat. 2013 Pazartesi

Kar amacı gütmeyen bir firma olan Mozilla Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC 2013) Google ve Apple’a mobil işletim sistemi piyasasında rakip olacağını duyurdu.

Firefox internet tarayıcısı ile küresel alanda tanınan şirket işletim sisteminin geliştirilmesi aşamasında küresel çapta 18 ağ operatörü ve dört cep telefonu üreticisiyle çalıştığını belirtti.
Mozilla Alcatel LG ve ZTE’nin Firefox OS (işletim sistemi) kullanan ilk markalar olacağını Huawei’nin de 2013 içinde aynı hamleyi yapacağını belirtti. Mozilla yeni dönemdeki sloganını 'Tilkiyi serbest bırak' olarak belirledi.

AÇIK İNTERNET STANDARTLARI
Mozilla Firefox OS yazılımının açık internet hareketi kapsamındaki web standartlarına uygun olarak geliştirildiğini belirtti.

Mozilla Kıdemli Başkan Yardımcısı Jay Sullivan “FireFıx OS uygulamalar ile web arasındaki duvarı yıkacak çünkü HTML5 gibi web teknolojileri üzerine kurulu... İnternet artık ağırlıklı olarak yazıloım geliştiriciler tarafından sürdürülüyor.Firefox OS için birçok etkileyici uygulama hazırlanacağından eminim” dedi.
Firefox OS açık internet standartları kapsamında yazılım geliştiricilere açık olacak.

Geliştiriciler Apple veya Google ile gelir paylaşımı yapmaksızın Firefox için yazılım hazırlayıp satabilecek.

Mozilla Firefox OS kullanacak ilk cihazların Temmuz ayında Brezilya Kolombiya Macaristan Meksika Karadağ Polonya Sırbistan İspanya ve Venezülla’da satışa sunulacağını belirtti. Firefox kullanacak cihazları benimseyecek 18 operatörün isimlerini ise şöyle: América Móvil China Unicom Deutsche Telekom Etisalat Hutchison Three Group KDDI KT MegaFon Qtel SingTel Smart Sprint Telecom Italia Group Telefónica Telenor TMN ve VimpelCom.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]