'Google'ın Samsung endişesi büyüyor'

Google Android işletim sistemiyle mobil dünyasında Apple’a karşı verdiği mücadeleyi bir dakika bile dinlenmeden sürdürüyor. Ancak Apple ile olan mücadelesinde Google yeni bir tehditle karşı karşıya olabilir. Bu tehdit en büyük donanım ortağı Samsung’dan başkası değil. Gelecekte değişebilecek dengeleri korumak için Google'ın kullanacağı koz ise 'X Phone' olabilir.ntvmsnbc
Güncelleme: 17:26 TSİ 26 Şubat. 2013 Salı

Google Samsung mobil cihazlarıyla giderek daha fazla kullanıcıya ulaşan Android işletim sistemiyle mobil piyasasında gücünü artırıyor. Ancak Barcelona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC 2013) dönen söylentiler Google yöneticilerinin Samsung’dan giderek daha fazla endişe duyduğu yönünde.

Wall Street Journal’ın (WSJ) haberine göre Google Samsung’un mobil reklamlardan elde edilen gelirden daha fazla pay talep etmesinden korkuyor. ABD’li teknoloji şirketi Android’i üreticilere bedava olarak sunuyor ancak Android telefonlarda elde edilen reklam gelirlerini cep telefonu operatörleri ve üretici ortaklarıyla (Samsung Motorola HTC vs.) paylaşıyor.

WSJ’ye konuşan Google’a yakın bir kaynak Android telefonlarda Google arama motorunda yapılan aramalar ve yer alan reklamlardan elde edilen gelirin yüzde 10’unun Samsung’a ödendiğini belirtti. Ancak küresel çapta Android tabanlı telefonların yüzde 40’ını üreten Samsung’un aldığı paydan memnun olmadığı düşünülüyor.

ABD merkezli araştırma şirketi IDC’nin verilerine göre 2012’de küresel akıllı telefon nakliyatının yüzde 39.6’sını gerçekleştiren Samsung (Apple yüzde 25.1’de kaldı) Google’dan aldığı mobil gelirinin artmasını isteyebilir.

SAMSUNG’UN KOZU ESNEKLİĞİ
Samsung düşük seviyeli mobil cihazları için kendi işletim sistemi Tizen’e sahip. Güney Koreli şirket ayrıca Microsoft Windows Phone işletim sistemli telefonlar da üretmeye başladı (ATIV S). Kendi markası olan iOS işletim sistemine bağımlı olan Apple’a kıyasla Samsung mobil cihaz piyasasında daha fazla esnekliğe sahip olduğu gibi Google ve Apple ile olan ilişkisinde de belirleyici taraf olabilir.
Daha fazla mobil cihaz sattıkça Google’ın mobil gelirlerini artıran Samsung aynı zamanda rekabet içinde olduğu Apple’a iPad ve iPhone parçaları üretiyor. Apple CEO’su Tim Cook’a yakın kaynaklar bir süre önce Reuters’a ‘Cook’un aslında Samsung’la hiç mahkemelik olmak istemediğini Güney Koreli şirketle olan ilişkilerine büyük önem verdiğini’ söylemişti.

GOOGLE’IN KOZU MOTOROLA
WSJ’ye bilgi veren kaynaklar Android biriminin başında olan Google yöneticisi Andy Rubin’in geçtiğimiz yıl üst düzey yöneticilerle yapılan toplantıda ‘aşırı güçlenecek bir ortağa karşı uyarıda bulunduğuna’ değindi.

Verilen bilgiye göre Rubin Google’ın en büyük satın alımlarınlarından biri olan Morotola’yı ‘çok güçlenecek bir Android ortağına karşı güvenlik sigortası olarak satın aldıklarını’ söyledi.

Dahası kısa süre önce çıkan haberler Google’ın ‘X Phone’ adıyla bir akıllı telefon geliştirdiği ve iPhone’a rakip olmayı planladığı yönündeydi. X Phone’un Motorola tarafından yüzde 100 Google’a ait olarak üretileceği de biliniyor.

Google Nexus cihazarını elektronik üretici ortaklarıyla sundu. Nexus 4 LG tarafından Nexus 7 ise Asus tarafından üretildi. Şirket henüz X Phone’un varlığından bahsetmedi ancak hem Apple ile olan rekabetinde hem de Samsung’a karşı sunabileceği bir koz olarak bir silah geliştiriyor olması muhtemel.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]