Samsung’un merakla beklenen yeni nesil akıllı telefonu Galaxy S 4 14 Mart günü teknoloji dünyasına sunulacak. Birçok yeni teknoloji sunması beklenen telefonun en dikkat çekici içeriklerinden birinin ‘gözle takip’ teknolojisi olacağı söyleniyor. ABD basınında yer alan bilgiler teknolojinin İsrail’de geliştirildiği yönünde.
ntvmsnbc
Güncelleme: 12:57 TSİ 05 Mart. 2013 Salı

Samsung’un küresel akıllı telefon piyasasında iPhone ile arasındaki farkı iyice açmak için öne süreceği en yeni koz Galaxy S 4 olabilir. Telefonun sahip olacağı ‘gözle takip’ teknolojisi kullanıcılara sayfaları göz hareketleriyle çevirmelerini ve sayfada aşağı-yukarı hareket etmelerini sağlayacak.

Gözle takip teknolojisinin Galaxy S 4’te yer alacağı bilgisi dün New York Times gazetesi tarafından ortaya atıldı. Gazetede yer alan bilgiye göre Samsung 2013’ün başında Avrupa ve ABD’de ‘Eye Scroll’ ve ‘Eye Pause’ ürünleri için patent başvurularında bulundu.

Brian X. Chen imzalı habere göre Samsung kendi markaları olarak öne süreceği ürünlerin ‘hangi teknolojiye dayandığı hakkında’ bilgi vermedi. Chen bu tür bir teknolojinin sadece İsveç’in Tobii şirketi tarafından üretildiğine dikkat çekti.

TEKNOLOJİ İÇİN ADRES FARKLI
Konuyu yakından inceleyen The Next Web (TNW) sitesi New York Times’ın öne sürdüğünün aksine Galaxy S 4’teki gözle takip teknolojisini sağlayacak şirketin Tobii olmayacağını belirtti.

TNW sitesine konuşan kaynaklar gözle takip teknolojisinin Kudüs merkezli Umoove adlı şirket tarafından geliştirileceğini öne sürdü. Bu bilgi İbranice yayın yapan İsrail’in Newsgeek dergisinde de yer aldı.

TNW’nin verdiği bilgiye göre Umoove şirketi patentine sahip oldukları teknolojinin mobil cihazların kameralarında da kullanılabildiğini belirtti. Böylece tablet bilgisayar ve akıllı telefonların kameraları yüz ifadelerini ve kafa hareketlerini tanımlayarak uygulamaları parmaklarınızı kullanmadan çalıştırmanızı sağlıyor.

TEKNOLOJİ SAMSUNG’LA SINIRLI KALMAYABİLİR
Newsgeek’in verdiği habere göre Umoove şirketi birkaç aydır sahip oldukları teknolojinin kullanılması adına birçok telefon üreticisi ile görüşme yapıyor. Kısaca gözle takip teknolojisinin yakın zamanda sadece Samsung’da değil 2013 sonuna kadar diğer markalarda da görmemiz mümkün olabilir.
Umoove web sayfasından yaptığı açıklamada sunacağı teknolojinin geliştirilmesi adına üçüncü partilere SDK (yazılım geliştirme kiti) sunulacağını açıkladı.

TNW bu bilgilere rağmen Umoove’nin Samsung telefonlarında yer alması beklenen teknolojinin geliştiricisi olduğuna dair kesin bir bilgi olmadığını not düştü.

Umoove konu hakkında Newsgeek’e yorum yapmayı reddetti. TNW Samsung’dan konu hakkında bilgi almak istedi ancak aynı cevabı aldı.

Galaxy S 4’ün selefi S 3 Ocak ayında 40 milyon satış rakamına ulaştı. Galaxy S serisi ise küresel alanda 100 milyon rakamını geride bırakmayı başardı.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]