İnternet ayarlarını darmadağın eden ve güvenlik yazılımlarının tespit edemediği DNSChanger virüsü giderek büyük bir tehdit halini alıyor. FBI temizlenmediği takdirde bulaştığı bilgisayarların internet bağlantısını 9 Temmuz'da çökertecek olan virüse karşı uyarıda bulundu.ABD başta olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki internet kullanıcılarına gönderilen bir spam mail “FBI 9 Temmuz tarihine bilgisayarınızda virüs olması halinde bilgisayarına el koyacak! Kontrol etmek için hemen bu sayfayı ziyaret edin!! Bu e-maili tanıdığınız herkese iletin!!!” ifadesini içeriyor.

ABD Federal Araştırma Bürosu (FBI) ise sayfasında yaptığı açıklamada “DSNChanger” adlı kötü amaçlı yazılım hakkında uyarıda bulundu ve silinmediği takdirde virüsün 9 Temmuz’da bulaştığı bilgisayarların internet bağlantılarını bloke edebileceğini belirtti.

DSNChanger Kasım 2011’de Estonya’daki dört yıllık bir yapılanma FBI tarafından ortaya çıkarıldığında tespit edildi. Hackerlar diğer adı Alureon olarak bilinen DNSChanger ile yaklaşık dört milyon bilgisayarı etkilemişti. Bu bilgisayarların 500 bin tanesi ABD’de yer alıyordu.

NASIL ÇALIŞIYOR?
Rootkit (işletim sisteminin arka planında çalışan gizli program) tabanlı olan DNSChanger bilgisayarlara Windows veya Mac OS X için sahte bir güncelleme veya yazılım olarak indiriliyor. Virüs bilgisayara yüklenmesinin ardından bilgisayarlardaki alan adı sistemlerini (DNS) veya bilgisayarları ağlarda yönlendiren router’ların ayarlarını sessizce değiştiriyor.

Discovery News yazarı Rob Pegoraro’ya göre bu tür bir bozukluk internet bağlantısı bulunan bilgisayarların karşılaşabileceği en zor durumlardan biri. DNS alan adlarını IP adreslerine çevirmeyi başaramadığı zaman (örneğin ntvmsnbc.com adresini 68.126.213.86 adresine çevirmek istediğinde) karşınıza erişmek istediğiniz yer dışında DNSChanger'ın yönlendirdiği adresler çıkacak.

DNSChanger bulaşan bir bilgisayar serseri sunucuların karmaşasına daldığında kurtulmak adına tek çare internet bağlantısını kesmek olacak. Ancak bu işlem bozulan ayarları düzeltmeyecek.

HEMEN KONTROL EDİN
FBI bu durumla mücadele edebilmek için mahkeme kararı çıkarttı ve DNSChanger’ın bağlantılı olduğu sunucuları temizlemek için kar amacı gütmeyen internet örgütü Internet Systems Consortium (ISC) ile anlaştı.

Bilgisayarınızın DNSChanger tarafından etkilenip etkilenmediğini kontrol etmek ortalamanın üzerinde bir teknik bilgi gerektirse de internet kullanıcıları için çok kolay bir yöntem var. Bunun için Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]sitesine girmeniz yeterli. Siteye girdiğiniz zaman arka planda yeşil renk ve “DNS Resolution = GREEN” yazısını görüyorsanız bilgisayarınız güvende. Eğer bunun tersi bir durum söz konusuysa bilgisayarınızı kurtarmak için fazla vaktiniz kalmadı demektir.

GÜVENLİK PROGRAMLARI İŞE YARAMIYOR
Bilgisayarlarınızdaki anti-virüs programları DNSChanger’ı tanıyamıyor. Bu yüzden tam kapsamlı bir tarama yapsanız bile bu tehdide karşı koruma sağlamanız mümkün değil. Yine de virüse karşı geliştirilen yazılımlar mevcut.

Bunlar arasında SecureMac MalwareBytes'ın geliştirdiği rootkit karşıtı Anti-Malware ve Kaspersky Labs'in TDSSKiller programı var.

İnternet güvenlik uzmanları tarafından kurulan DNS Changer Working Group DNSChanger’ın bilgisayarardan silinebilmesi için internet kullanıcılarına kılavuzluk eden bir site kurdu. Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]adresinden edineceğiniz bilgiler kapsamında bilgisayarınıza format atmanız da gerekebilir.


Kaynak: ntvmsnbc.com