Peru Amazonu'nda yaşayan bir grup insanın kuduz hastalığına karşı doğal direnç geliştirdiği tahmin ediliyor. Kuduz aşısı olmamış altı kişiden alınan kan örneklerini analiz eden bilimadamları bu örneklerde "kuduza neden olan virüsü etkisiz hale getiren antikorlar" buldu.

Bazı insanların hastalığa karşı bağışıklık tepkisi geliştirdiğini tahmin eden bilimadamları bunun yeni tedavi yolları bulmak için kullanılabileceğini belirtti.

"American Journal of Tropical Medicine and Hygiene" dergisinde yayımlanan araştırmayı yapan bilim adamlarından Bulaşıcı ve Zoonotik Hastalıklar Ulusal Merkezinden Doktor Amy Gilbert kuduz vakalarının çok büyük çoğunluğunun öldürücü olduğunu belirterek bu keşfin kuduzun ölüm nedeni olarak görüldüğü bölgelerdeki hayatları kurtarabilecek etkili tedavi yolları geliştirilebileceğini düşündürdüğünü söyledi.

Yarasaların ısırması sonucu öldürücü vakaların sık görüldüğü Peru'nun Truenococha ve Santa Marta adlı iki ücra toplumunda yapılan bu araştırma kapsamında 63 kişiden kan örneklerinin alındığı ve yedi kişide kuduz virüsünü etkisiz kılan antikorlar saptandığı bu yedi kişiden sadece birinin aşı olduğu kaydedildi.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre kuduz yüzünden dünyada yılda 55 binden fazla kişi hayatını kaybediyor.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] ve Kanada'da kuduzdan başlıca ölüm nedeninin yarasalar olduğu belirtiliyor.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]