Amatör gök bilimciler uzayda bugüne kadar eşine rastlanmamış bir gezegen keşfetti. Esrarengiz gezegen tam dört yıldızın yer aldığı bir sistemde bulunuyor. ‘Yıldız Savaşları’ serisinde yer alan ve yörüngesinde iki yıldızın bulunduğu Tatooine gezegenine benzetilen ‘PH1’ Tatooine’nin aksine bir değil iki Çift Yıldız sisteminden oluşan bir sistemde bulunuyor.


Gök bilimciler bir ilke imza atarak atmosferini bir veya iki değil tam dört güneşin aydınlattığı bir gezegen keşfetti. Eşi benzeri bulunmayan keşif Planethunters.org sitesini kullanan amatör gök bilimciler tarafından yapıldı. ABD’li ve İngiliz gök bilimcilerle birlikte çalışan amatör araştırmacılar ABD’nin Mauna Kea dağının zirvesinde yer alan Keck Gözlemevi’nde gerçekleştirdikleri gözlemlerle büyük keşfe imza attı. Planet Hunters web sitesinden ilham alarak PH1 adı verilen gezegen bir çift yıldız sisteminde yer alıyor. İki diğer yıldız ise ilk çift yıldız sisteminin yörüngesinde bulunuyor. Dünya’dan sadece beş bin ışık yılı uzaklıkta bulunan PH1 Neptün’den biraz daha büyük bir gaz devi. Gezegenin büyüklüğü Dünya’nın ise yaklaşık altı katı.

Büyük keşif hakkında BBC’ye konuşan Oxford Üniversitesi’nden Dr. Chris Lintott “Dört yıldızlı bir sistemin var olduğunu görmek için çok uzaklara gitmemize gerek olmadığını gördük... Dört yıldızın birden yarattığı çekme kuvveti çok karmaşık bir sistem ortaya koyuyor. Buna rağmen PH1 sabit bir yörüngede yer edinmeyi başarmış durumda” ifadesini kullandı.Kaynak:ntvmsnbc.com