Bilim adamları laboratuar ortamında üretilen etin 6 ay sonra raflarda yerini alacağını bildirdi.

Gelecekte gıda sıkıntısı yaşanacağını öngören bilim adamları laboratuar ortamında üretilen etin 6 ay sonra raflarda yerini alacağını bildirdi. Laboratuarda geliştirilen yöntemle hazırlanan et için canlıları öldürmeye gerek kalmayacağını açıklayanProfesör Mark Post 'Etin maliyeti başlangıçta 250 bin euro'yu bulabilir ama bu gelecekte azalacaktır. Geleneksel et üretiminde doğaya salınan zararlı gazlar küresel ısınmaya sebep oluyor oysa laboratuarda üretilen et doğaya zarar vermiyor' dedi. Maastricht Üniversitesi'nde görev yapan bilimadamları binlerce kök hücrenin gerilerek çoğaltılarak et haline getirildiğini belirtti.

Araştırmalarını domuz hücresi kullanarak yapanbilim adamları bir yıl sonra da inek etinden hamburger köftesi yapılacağını açıkladı. Yapay et sektörünün büyümesini öngören uzmanlar 'Domuz kuzu dana ve tavuk hücreleriyle geliştirilen yapay etler yaygınlaşacak' yorumunu yaptı.

Çalışmalarda ortaya çıkan etin 2.5 santimetre uzunluğunda ve bir santimetre genişliğinde gri renkte olduğu bildirildi. Etin kırmızı olmamasının sebebi olarak 'Etin içinde biraz miyoglobin var ama hiç kan bulunmuyor. Bu sebeple rengi beyaz ve gri arasında' dedi. Öte yandan yapay eti etik bulmayanlar 'İnsanlar gerçek et almaya devam edecektir' dedi.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]