1-Mind Flex
Siz düşüneceksiniz küçük top hareket edecek... Beyin dalgalarıyla çalışan oyuncak artık gerçek...

Mattel şu anda Mindflex adını verdiği oyuncağının arkasındaki teknolojiyi sır gibi saklıyor. Fakat sızan bilgilere göre oyuncak takılan başlık sayesinde incelenen beyin dalgalarını oyuncuların kendi istedikleri gibi hazırlayacakları oyun alanındaki topu yönetmek için cihaza aktaracak. Bu sayede oyuncu topu sadece beyin dalgalarıyla oyun alanındaki engellerin etrafında dolaştırabilecek.

Küçük parçalar küçük oyuncular için tehlikeli olabileceği için 8 yaş ve üzerine satılması planlanıyor.

2- HONDA ve SHİMAZU da...
Honda ve Shimazu şirketleri tarafından geliştirilen BMI (Brain Machine Interface) yani Beyin-Makine arayüzü ile Asimo bir insanın düşünceleri ile hareket ettirildi.

BMI Electroencephalography (EEG) ve "infrared spektroskopisi" tekniklerinin beraber kullanılması ile meydana getirildi. Bu teknikler ilk kez bir arada kullanılıyor.

EEG kafatası içindeki elektrik potansiyel değişimlerini analiz ediyor infrared spektroskopisi ise beyin iinde kanın nasıl hareket ettiğini bulur. Bu bilgilerin bir araya getirilmesi sisteme Asimo'nun ellerini ve ayaklarını oynatmaya yetecek kadar veri vermiş oluyor. Sadece düşünerek yapılabilen bu işlem %90 oranında verimlilikle çalışıyor.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]