ABD'de yapılan deneylerde yüzde 53'lük oranla yapılan tahminler "önsezi" kavramının kanıtı oldu.

Filmlere ve kitaplara konu olan "geleceği görme" yeteneği ilk kez bilimsel bir deneyle 'ete kemiğe büründü...' ABD'nin New York eyaletinde yer alan Cornell Üniversitesi psikoloji bölümünde görevli Prof. Daryl Bem binden fazla gönüllü üzerinde dokuz deney yaptı.

TESADÜF OLABİLİR Mİ?

Parapsikoloji ve psişik yetiler konusunda çalışan Bem'in yaptığı deneylerin birinde katılımcı öğrencilere ezberlemeleri için bir kelime listesi sunuldu. Bu aşamanın ardından da "İleride size listedeki bazı kelimeler sorulacak. Sizce bunlar hangileri olacak" diye soruldu. Ve deneklerin yüzde 53'lük bir kısmının kendilerine sorulacak kelimeleri doğru tahmin ettiği görüldü.

Bir diğer deneyde de katılımcılara bilgisayar ekranında birinde erotik fotoğraf gizlenmiş iki perde grafiği gösterildi. Deneklerin erotik görselin hangi perdeli grafikte saklı olduğunu tahmin etmeleri istendiğinde yine yüzde 53 oranında doğru tahmin yapıldı.

Bazı çevreler söz konusu sonuçların tamamen bir rastlandığı olduğunu savundu. Ancak böylesi bir rastlantı ihtimalinin matematiksel olarak sadece 74 milyarda bir olduğu açıklandı.

Yapılan deneyler akıllara ünlü yönetmen Steven Spielberg'in Minority Report (Azınlık Raporu) adlı bilimkurgu filmini getirdi. Tom Cruise'un başrol oynadığı film suçların işlenmeden önce öngörülerek engellenmesi temasını işliyordu.

Kaynak: veteknoloji.com