Bezelye Kadar Kurbağa Dünyanın en küçük kurbağalarından birisi Microhyla nepenthicola Borneo Adası’nın Malezya yağmur ormanları kesiminde keşfedildi. Bir yüzyıldan fazladır göz önünde olmasına karşın bu kurbağaların yeni bir tür olduğu ancak anlaşılabilmiş. Bazı müze koleksiyonlarında bile göze çarpmasına karşın Microhyla nepenthicola hep diğer türlerin genç hali sanılmış.

Malezyalı ve Alman bilim insanlarının ortak yürüttüğü çalışmada ayrı bir tür olduğu keşfedilen bu kurbağaların yetişkin erkek bireylerinin boyu 106-128 milimetre arasında değişiyor ancak bir bezelye tanesi kadar. Bu kadar küçük bir şeyi yağmur ormanında bulmak da pek kolay değil. Görmek zor olduğundan başka bir yol bulmak gerekmiş. Bilim insanları bu kurbağaları güneş battığında başlayan şarkılarını dinleyerek takip edip incelemişler.

Microhyla nepenthicola’nın keşfini sağlayan araştırma 18 ülkede devam eden kayıp amfibileri bulmaya yönelik daha geniş bir projenin altında yer alıyor. On yıldan fazladır görülemeyen türlerin akıbetini öğrenmeye yönelik bu çalışmada aranan kurbağaları şu sayfada görebilirsiniz:

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Derleyen: Özden Hanoğlu
Kaynak: Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]