Ölü kokusu doğal felaketler sonrasında ölülerin yerini daha kolay tespit ettirecek ve birçok cinayete de ışık tutacak.

238. Ulusal Amerikan Kimyagerler Toplantısı’nda yapılan açıklamaya göre çürümeye yüz tutmuş cesetlerden dışarıya yayılan kokudaki kimyasal maddeler ölü beden hakkında gerçekçi bilgilerin belirlenmesinde yardımcı oluyor.

Günümüzde birçok köpek depremlerden kasırgalardan tayfunlardan ve diğer doğal felaketlerden sonra enkaz altında kalmış insanların yerinin belirlenebilmesinde büyük rol oynuyor. Fakat bu yöntem hem ciddi rakamlar hem de uzun süren eğitim gerektirdiğinden dolayı araştırmacılar yeni bir yol buldular. Bilim adamlarının üstünde uğraşıp geliştirdikleri elektronik bir cihaz köpeklerin yaptığı işi yapacak. Cesetlerin ne gibi kimyasal maddeler salgıladığını tetkik eden bu cihaz enkaz altındaki ölü bedenleri yerini tespit ediyor.
Verilen bilgilere göre bu cihaz öncelikle domuzlar üzerinde deneniyor. Çünkü domuzlar ve insanlar ölümlerinden sonra çürüme dönemlerinde aynı evrelerden geçiyor.

Bilim adamları bu deneyler üzerinde yoğun uğraş harcadı. Ölü domuzları değişik doğal şartlar altında teste tabi tutan araştırmacılar en yeni makinelere domuzlardan yayılan değişik kokuları kaydettiler. Ayrıca her seferinde değişik kokular yaymaları ve böylece değişik kimyasal maddeleri yakalayabilmiş olmaları da büyük bir şans olarak görüyorlar.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]