Amerikalı Tesla Motors'un yeni elektrikli otomobil modeli için otoyollarda süper şarj istasyonları kurulmaya başlandı.

Amerikalı Tesla Motors'un yeni elektrikli otomobil modeli Model S için otoyollarda süper şarj istasyonları kurulmaya başlandı. Hem de ücretsiz olarak. Çünkü bu istasyonlar güneş enerjisiyle güç depoluyor ve dolayısıyla hiçbir maddi gidere sebebiyet vermiyor. Ayrıca araçların şarjının dışında ev ve iş yerleri için de bu kullanılabiliyor.

Tesla şimdiye kadar California eyaletinde 6 adet istasyon kurmuş durumda. Hedef ise 2015 yılına kadar Amerika'nın her yerine yayılacak şekilde 100 istasyon kurabilmek. Bir Model S arabayı yaklaşık 1 saatte tamamen şarj edebilen uygulama ayrıca çevreye hiç zararlı madde de yaymıyor.

Araba olarak sadece Model S'te geçerli olan bu şarj sisteminin bugüne kadar geliştirilen tüm şarj sistemlerinden daha iyi olduğu belirtiliyor. Şu an Model S 100 kilowatt'lık enerjiyle 60mil hızda 3 saat boyunca yol alabiliyor. Bunun gelecekte artması da gündemde tabii ki.

Tesla'nın bu uygulaması şimdilik California sınırlarında geçerli gibi görünüyor. Ancak yukarda da söylediğimiz gibi tüm Amerika geneline yayılma planı var. Hatta 2013'ün ikinci yarısı itibarıyla Avrupa veAsya bölgelerinde de bu tip şarj istasyonları görebiliriz. Tesla'nın planları gerçekten kulağa hoş geliyor. Tüm Amerika'yı hiçbir masraf olmadan güneşten gelen enerjiyle bedava gezmek ne demek? Bu şu an için hayal belki ama çok yakında gerçekleşebilecek bir hayal.

http: //www.teknokulis.com


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]