Bu robotun duyguları var Nexi isimli robot insanlarla konuşabiliyor duruma göre gülüyor üzülüyor sinirleniyor ya da şaşırıyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen ve Nexi adı verilen robot yapay zekanın geldiği noktayı görmemiz açısından önemli bir kilometre taşı. Nexi'yi diğer robotlardan ayıran en önemli özellik duyguları olması ya da en azından duygularaı varmış gibi hareket edebilmesi...

Dr. Cynthia Breazeal önderliğindeki bir ekip tarafından geliştirilen Nexi bir insanda görebileceğimiz hemen her türlü yüz ifadesine sahip. Bazen üzülen bazen gülen bazen sinirlenen bazen de şaşıran robot tüm bu duygularını yüz ifadeleriyle dışarıya yansıtabiliyor. Üstelik tüm bunları karşısında duran bir insanla konuşurken yapabiliyor.

Nexi'nin diğer bir özelliği de çok gelişmiş bir el ve bilek yapısına sahip olması. İki adet tekerlek yardımıyla hareket edebilen robot bir insanın yürüme hızı ile aynı hızda hareket edebiliyor.

Robotun denge ve güç kontrolü Linux işletim sistemine sahip dahili bir bilgisayar yardımıyla gerçekleşiyor. Yön kontrolü ise gelişmiş bir lazer sistemi yardımıyla gerçekleştiriliyor.

Nexi çok büyük olmamasına rağmen kol yapısı sayesinde ağır nesneleri kaldırmayı başarıyor. Altından kalkamayacağı yükler içinse diğer robotlarla işbirliği yapabiliyor.

Nexi 2009'da sahnede
Massachusetts Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları 2009 yazında Boston Bilim Müzesi'nde 4 adet Nexi'yi ziyaretçilerle buluşturmayı planlıyor. 2 hafta sürmesi beklenen bu buluşmada robotlar insanlarla konuşacak yüz hareketleri ile duygularını anlatmaya çalışacak.

ALINTIDIR.