İran'a 'siber saldırı' suçlaması!


BBC Yönetimi İran'ı siber saldırılar düzenleyerek BBC Farsça Servisi'ni engellemeye çalışmakla suçladı.

BBC Genel Müdürü Mark Thompson bu gece Kraliyet Televizyoncular Derneği'nde yapacağı basına önceden dağıtılan konuşmasında Farsça Servisi'nin internet sitesini hedef alan saldırının İran'ın uydu yayınlarını engelleme girişimiyle aynı zamana rastladığını belirtti.

Thompson "iki saldırının çakışmasını" şüpheli bulduklarını kaydetti.

BBC Genel Müdürü geçen ay da Tahran'ı Farsça Servisi çalışanlarını yıldırmaya çalışmakla suçlamıştı.
Thompson Şubat'taki bir yazısında İran'ın BBC Farsa Televizyonu gibi uluslararası kanalların sinyallerine müdahale ederek İran halkının yaşamsal önemdeki bilgi kaynaklarına erişimini engellemeye çalıştığını söyledi.

BBC Genel Müdürü'ne göre BBC Farsça Servisi'nin internet sitesinin saldırıya uğradığı gün bu servisin telefon hatları da otomatik çoklu aramalarla çökertilmek istendi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'ne göre İran sosyal huzursuzluğun tırmandığı dönemlerde internetin hızını yavaşlatarak dış dünyaya fotoğraf ve video gönderilmesini engelliyor.

İran Devrim Muhafızları 2010'da bir "siber ordu" kurmuştu. Yüzlerce internet kullanıcısı gözaltına alınmış bazıları idama mahkum olmuştu.

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney internetle ilgili politikayı koordine etmek üzere "Sanal Uzay Yüksek Konseyi" adıyla bir kurul oluşturulmasını istemişti.

İran Dışişleri Bakanlığı iddialar konusunda BBC'nin yaptığı başvuruyu yanıtsız bıraktı.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]