Yahoo internet reklamcılığıyla ilgili metod ve sistemlerini kapsayan 10 patentin lisans ücretini alamadığı gerekçesiyle Facebook’a dava açarak sosyal medyada iki dev şirket arasındaki ilk yasal savaşı başlatmış oldu.

Hukukçular halka arza hazırlanan Facebook’un bu davayla risk altına girdiğini ifade etti.

ABD’nin California eyaletindeki San Jose federal mahkemesine başvuran Yahoo akıllı telefon piyasasında Apple Samsung Microsoft ve Motorola gibi şirletlerin içinde bulunduğu patent savaşlarını başka bir alana taşıdı.

Yahoo’nun açtığı davanın Facebook’un en az 100 milyar dolar getiri beklediği halka arzından kısa bir süre öncesine rastlaması dikkat çekti. Facebook sözcüsü Jonathan Thaw Yahoo’nun açtığı davayı medya kanalları aracılığıyla öğrendiklerini söyledi.

Thaw “Facebook’un uzun zamandan bu yana iş ortağı olan ve bizimle olan ilişkisinden fayda sağlamış olan Yahoo’nun hukuki işlem başlatmış olmasından dolayı hayal kırıklığına uğramış durumdayız” ifadesini kullandı.

E-mail üzerinden açıklama yapan Yahoo ise “yasal mücadeleden galip çıkacakları konusunda kendilerine güvendiklerini” belirtti. Şirket açıklamasında “Maalesef Facebook ile olan sorunlarımız çözüm bulmadı ve patentler için talep ettiğimiz tazminatı almak için mahkemeye başvurmak zorunda kaldık” denildi.

Analistler ise Yahoo’nun mahkemeye başvurmasına şüpheyle yaklaşarak internetin öncülerinden olan şirketin son yıllarda Google ve Facebook gibi şirketler karşısında çok kan kaybettiğine dikkat çekti. Yahoo Ocak ayında e-ticaret sitesi PayPal’ın eski başkanı Scott Thompson’ı CEO’su olarak atamış ve Eylül ayında kovulan Carol Bartz’ın koltuğunu doldurmuştu.

Yahoo geçtiğimiz ay Facebook’tan patentleri için lisans ücreti talep ettiğini belirtmiş ve iş ortaklığı yaptığı diğer şirketlerin bu anlaşmaları kabul ettiğini duyurmuştu.

FACEBOOK RİSK ALTINDA
Silikon Vadisi’ndeki Santa Clara Hukuk Üniversitesi’nde akademisyen olan Colleen Chien halka arz edilmeye hazırlanan şirketlerin patent davalarına karşı daha hassas olduğuna dikkat çekti. Chien “Halka arz sürecinde bir şirketin yapması gereken son şey bir hukuki mücadelenin içine girmek... Bu nedenle Facebook Yahoo ile olan uzlaşmazlıklarını çözmek konusunda daha hassas hareket edebilir” dedi.

Yahoo Facebook’a karşı uyguladığı hukuki işlemlere geçmişte de başvurmuştu. Google 2004 yılında halka arz edilmeden dokuz gün önce alacağı patentler karşılığında hisselerini Yahoo’ya ihrac etmeyi kabul etmişti. Google daha sonra bu işlem nedeniyle 201 milyon dolar ceza ödemek zorunda kalmıştı.

HUKUK ŞİRKETİNE BAŞVURDU
Yahoo Facebook’a dava açmadan önce Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan hukuk şirketinden danışmanlık hizmeti aldı. Aynı şirket Google’a akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarında kullanılan işletim sistemi Android ile ilgili patent davalarında yardım ediyor.

Google + sosyal medya ağıyla bu piyasada yer alan Google’a hizmet eden Quinn Emanuel aynı zamanda sosyal oyun şirketi Zynga’ya da hizmet veriyor.

Yahoo patentler üzerindeki hakları nedeniyle başka şirketlere de hukuki işlem başlatıp başlatmayacağı konusunda bir açıklama yapmadı. Google ve Zynga Facebook’a açılan davada Quinn Emanuel’in oynadığı rol hakkında açıklama yapmayı reddetti.

“BİZİM FİKİRLERİMİZLE GÜÇ KAZANDILAR”
Yahoo mahkemeye sunduğu dava dilekçesinde “Facebook’un kendi fikirlerini kullanmaya başlamadan önce internetin en kötü reklam veren sitelerinden biri olduğunu” ifade etti. Ayrıca “Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg sitesinin tasarımının kendine özgü olmadığını ve başkalarının fikirlerine dayandığını kabul etti” yorumu yapıldı.

DAVALIK OLAN PATENTLER
Reuters Yahoo’nun dava nedeni saydığı 10 patentten sadece ikisinin sosyal ağ teknolojisiyle bağlantılı olduğunu belirtti. Online reklamcılıkta en çok odaklanılan konuların “tıklanma sahteciliğinin” önlenmesi ve kullanıcıların internet sayfalarında gördüğü bilgilerin gizliliği ve düzenlenmensini sağlayan teknoloji olduğu belirtildi.

Wisconsin Hukuk Üniversitesi’nden Shubha Ghosh “Eğer Yahoo’nun iddiaları harfi harfine doğruysa o zaman birçok şirket bu kavgada sorumlu tutulacak” dedi. Ghosh “Yaşanacak gelişmelerin davaya bakan yargıcın patentleri geniş veya dar kapsamlı olarak ele alıp almayacağına bağlı olduğunu” vurguladı.

YAHOO’DAN BİR İLK
Yahoo geçmişte Facebook kadar büyük bir şirlete karşı hiç patent davası açmamıştı. Küresel alanda patent davalarına maruz kalan şirketlerin gösterdiği genel tepki aynı suçlamayla kendisine karşı hukuki işlem başlatan şirketi dava etmek oluyor.

Patent dağılımına bakıldığında ise Yahoo eski iş ortağı ve yeni rakibi olarak görülen Facebook’a fark atmış durumda. Şirketin 3300 patenti bulunurken Facebook’un patent sayısı sadece 160.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]