Kaspersky Lab “Mart 2012 Spam Raporu”nu açıkladı. Rapora göre spam’le mücadelenin sonuçları alınmaya başlamış olsa da farklı kılıklarda karşımıza çıkan istenmeyen e-postalar tehdit olmayı sürdürüyor.

Kaspersky Lab uzmanları bu yıl içinde IT güvenliğinde uzmanlaşmış diğer kuruluşlarla birlikte ünlü “Hlux/Kelihos botnet”inin son sürümünü kapatmakta başarıya ulaştıklarını açıkladılar.

Bu gelişmeyle birlikte bu yıl Mart ayında bir önceki aya göre e-posta trafiğindeki spam miktarı %3.5 azaldı ve ortalama olarak %75’e düştü. Şubat ayıyla karşılaştırıldığında bu rakam aynı zamanda %20’lik bir düşüşün yaşandığını gösteriyor.

Ancak istenmeyen e-postaların miktarındaki düşüş spam e-posta içerisindeki tehlike seviyesini etkilemiyor. Zararlı yazılımların aynı miktardaki kısmı (%2.8) geçtiğimiz ay gibi bu ay da e-posta trafiğinde yer buldu.

Kaspersky “Mail Anti-Virus” tanımlamaları Şubat ile karşılaştırıldığında ABD’de %1.7 seviyesinde artarak toplamda %14.7 seviyesinde kaldı. Avustralya beklenmeyen bir ikincilik aldı ve Şubattaki seviyesini ikiye katlayarak %6.9 artışla %12.4 seviyesine yükseldi. Şubat ayındaki gibi Hong Kong üçüncülüğünü korudu.

SIRA BEDAVA IPAD 3’TE

Zararlı kodları e-posta ile göndermek için spam mail yollayanlar sürekli olarak yeni ve daha becerikli sosyal mühendislik sahtekarlıkları geliştirmeyi sürdürüyor. Bu yıl 20-23 Mayıs arasında tespit edilen bir toplu e-posta bunun yine bir örneğini sundu. E-postalardaki mesaj bir havayolu şirketinin online bilet rezervasyon sisteminden 20 Mart tarihin rezerve edilmiş bir uçuşun doğrulama mesajı gibi görünüyor. Mesajın içerisindeki bir link bir “Trojan”ın yüklenmesine ve ardından çevrimiçi ödeme hizmetlerindeki kullanıcı kişisel bilgilerini çalmak için tasarlanmış ünlü ZeuS/Zbot zararlı yazılımının yüklenmesine sebep oluyor.

Spam mailllerdeki yaratıcılığın ilk örneği bu değil. Yine bu yıl Mart ayı içerisinde spam e-postalarda kullanılan en popüler temalar Aziz Patrick Günü Paskalya ve yeni iPad 3’ ün lansmanı olmuş. Tatiller aktif olarak kullanılan bir başlık olarak dikkat çekerken yeni Apple iPad en çok kullanılan yemlerden biri olarak tanımlanmış. Bedava bir iPad ya da iPhone vaadi eski ve bilinen bir hamle olmasına karşın kullanıcıları piramit şemalarına çekmek ya da onları dolandırıcılık bağlantıları ya da zararlı bağlantılara tıklamaya çekmekte kullanılıyor. İşin vahim tarafı bu hamlelerin açıkça hala etkili olduğu gözlemleniyor. Kısa bir süre öncesine kadar bu tür e-postaların alıcıları çoğunlukla bir iPad 2 ya da iPhone 4S vaadi ile karşılaşıyorlardı - şimdi ise sıra iPad 3’ te.

Kaspersky Lab. Kıdemli Spam Analisti Maria Namestnikova; 2012 yılının Mart ayında spam’in en üst sıralardaki kaynaklarında değişiklik gözlemlenmediğini açıklıyor. İlk üç sıra hala Hindistan Endonezya ve Brezilya’ya ait.” Namestnikova’ya göre spam sayısı az miktarda düşmüş olsa da bu e-postalar hala tehdit olmayı sürdürüyor ve bu istenmeyen mesajların dağıtıcıları artan karmaşıklıkta dolandırıcılıklara başvurmaya devam ediyor.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]